Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

KINESKI ELEKTRIČNI AUTOMOBILI PREPLAVIĆE EVROPU? Bi-Vaj-Di i Ketl  ulažu u Mađarsku

08.09.2025. 14:27 14:34
Piše:
Izvor:
Tanjug
s
Foto: youtube prinstcrin/ BYD Global

PEKING/ BUDIMPEŠTA: Kineske kompanije Bi-Vaj-Di (BYD) i Ketl (CATL) ubrzano šire svoje operacije u Evropi i ulažu u Mađarsku kako bi bile prisutne na tržištu električnih vozila i baterija na Starom kontinentu.

Proizvođač električnih automobila Bi-Vaj-Di planira da do kraja ove godine pokrene fabriku u Mađarskoj, prenosi Rojters. 

Prvi model koji će sići sa proizvodne linije biće kompaktni električni automobil "dolfin surf", a izvršna potpredsednica firme Stela Li ističe da Bi-Vaj-Di želi da ostane u Evropi na duže staze.

Paralelno sa tim, najveći svetski proizvođač baterijskih ćelija Ketl (CATLplanira da svoju fabriku u mađarskom Debrecinu pokrene početkom 2026. godine.

 Fabrika u koju je uloženo 7,3 miliona evra će, između ostalog, proizvoditi baterije za Be-Em-Ve (BMW) i njegov novi model iX3, a zapošljavaće oko 9.000 radnika.

 Kapacitet fabrike biće 100 gigavat-sati (GWh) godišnje, što je više od postojeće fabrike za baterije firme Ketl (CATLu Nemačkoj, prenosi Viršaftsvohe.

Prema podacima agencije SNE riserč, CATL je prošle godine imao udeo od 38 odsto na svetskom tržištu baterija za EV, a fabrika u Debrecinu će dodatno učtvrstiti lidersku poziciju kineske kompanije.

Izvor:
Tanjug
Piše:
Pošaljite komentar