Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

STUDENTSKI STARTAP TIM KREIRAO SOFTVER „SOLARISE” Solarne panele po svetu postavljaće veštačka inteligencija iz Novog Sada

02.05.2025. 10:00 10:00
Piše:
Izvor:
Dnevnik
соларис
Foto: Dnevnik / S. Šušnjević

Softver „Solarise” inovacija je na tržištu za prelazak na obnovljive izvore energije, a razvio ga je studentski startap tim sa Fakulteta tehničkih nauka (FTN) Univerziteta u Novom Sadu.

Softver je zasnovan na veštačkoj inteligenciji, koji analizira solarni potencijal krova na osnovu satelitskih snimaka. Proizvod je u pilot fazi, a jedan od osnivača „Solarise” Uroš Poček pojasnio je za „Dnevnik” koje su prednosti ovog jedinstvenog programa.

– To je softver koji pomaže građanima da pre postavljanja solarnih panela na svoj krov, dobiju analizu solarnog potencijala, baš za njihov objekat. Puno je tu stručnih informacija u vezi elektronike, kompjutera i drugih nerazumljivih stvari za „običnog” čoveka, zato koristimo veštačku inteligenciju, ne bismo li automatizovali ceo taj proces i omogućili građanima da za nekoliko minuta dobiju informacije, ali i da ih razumeju. Ideja je da korisnici ukucaju samo adresu objekta na koji žele da postave solarne panele, a softver preko satelitskog snimka pronađe taj krov, zatim ga naš model veštačke inteligencije izmeri, odredi njegov nagib i, uz još neke parametre koje uključujemo, odredi koliko Sunčeve svetlosti pogađa krov i koji su njegovi segmenti kako bismo znali koliko panela može da se postavi – poručio je Poček, koji trenutno radi na razvoju softverskog dela proizvoda.

Potpuna posvećenost

Firme ili građani koje misle da je ovaj proizvod koristan, mogu da kontaktiraju razvojni tim putem sajta solarise.app, kada će kompanije dobiti određeni probni besplatan period, a građani biti upućeni na instalere koji su kupili „Solarise” rešenje.
Ove mlade nade su razvile inovativni softver dok su još bili studenti na smeru softversko inžinjerstvo na FTN–u, a uz Uroša i Tamaru, suosnivači na projektu su njihove koleginice Milica Sladaković i Tina Mihajlović. Sada su na master programu i potpuno su posvećeni tome da „Solarise” zaživi i olakša ovaj proces svima koji žele da koriste sunce kao glavni izvor energije.

Osim broja solarnih panela koji mogu stati na krov, Uroš kaže da analiza takođe uključuje količinu električne energije koja bi se proizvodila na određenom objektu, pa procenu troškova instalacije, ali i period povraćaja investicije jer, kako kaže Uroš na početku sve oko ugradnje solarnih panela treba platiti, ali posle nema računa za struju. Sada se na te informacije dugo čeka jer je prvo neophodno pozvati ljude da dođu i sve izmere, a potrebne su i nedelje da se dobije ceo plan. 

- Počeli smo pilot testiranje. Imamo 15 kompanija iz Srbije, Nemačke, Španije, Belgije, Irske, sve su to instaleri koji vide neku vrednost u našem softveru - rekao je Uroš Poček. 

- „Solarise” je izašao van okvira Srbije na evropsko tržište, a obezbeđen mu je i prevod na razne jezike, te ga je lako „ugraditi” – kazala je jedna od suosnivača „Solarise” Tamara Ilić.

Želja im je, kaže, da građanima obezbede besplatan program, zato se   njihov biznis model zasniva na prodaji kompanijama, koje postavljaju panele. One ovaj softver mogu da ugrade na svoj vebsajt, a oni koji žele da se edukuju i saznaju više informacija, mogu taj sajt da posete i potpuno besplatno dobiju sve informacije koje su u vezi prelaska na obnovljive izvore energije ugradnjom solarnih panela. A kompanije koje se odluče za ovaj softver, mogu da se nadaju uštedi ljudstva, resursa, ali i vremena jer za njega ne trebaju inženjeri niti je neophodan terenski rad.

соларис
Foto: Dnevnik / S. Šušnjević

– Nema više odlazaka do klijenata, uzimanja mera i baratanja podataka manuelnim putem i kroz kompleksni softver. Budućnost leži u automatizovanim i brzim rešenjima, koja su dostupna i razumljiva običnim građanima – ističe Tamara. 
Nijedno rešenje nije slično ovom na nivou Evrope, kaže Uroš, zato im je želja da budu dostupni širom sveta što pre, a trenutno su u fazi „napada” evropskog kontinenta. 

Od ideje do realizacije

„Solarise” tim imao je ideju koju je trebalo lansirati, a Tamara Ilić kaže da su tu sreću imali kada se organizovao Hakaton pre tri godine na Naučno–tehnološkom parku u Novom Sadu, događaj u kom kompjuterski programeri i drugi uključeni u razvoj softvera, intenzivno sarađuju na softverskim projektima. U roku od 48 sati trebalo je osmisliti softver u domenu solara, a Tamara kaže da je prva inicijalna ideja bila automatizovanje tog procesa. Tu su osvojili treće mesto, što im je i dalo motivaciju da nastave dalje. 
 

– Stvarno vidimo veliki potencijal u „Solarisu”, koji ide u korist kako krajnjim korisnicima, tako i instalerima, a da bismo uopšte  uspeli u našoj nameri, trebala nam je finansijska podrška, koju smo dobili od Fonda za inovacionu delatnost „SmartStart”. S obzirom na to da pokušavamo da se spojimo sa još instalera širom Evrope, dobili smo nedavno priliku u Atini na jednom takmičenju, koji se sastojao iz više faza. Skoro je bilo finale i od 500 timova, ušli smo među 25 najboljih inovacija sa evropskim idejama koje pomažu održivom razvoju – ponosno će Uroš Poček, dodavši da su ovim učešćem dobili pristup investitorima, a kasnije i mentorima koji mogu da im pomognu da napadnu i grčko tržište.  
 

Izvor:
Dnevnik
Piše:
Pošaljite komentar