СТУДЕНТСКИ СТАРТАП ТИМ КРЕИРАО СОФТВЕР „SOLARISE” Соларне панеле по свету постaвљаће вештачка интелигенција из Новог Сада
Софтвер „Solarise” иновација је на тржишту за прелазак на обновљиве изворе енергије, а развио га је студентски стартап тим са Факултета техничких наука (ФТН) Универзитета у Новом Саду.
Софтвер је заснован на вештачкој интелигенцији, који анализира соларни потенцијал крова на основу сателитских снимака. Производ је у пилот фази, а један од оснивача „Solarise” Урош Почек појаснио је за „Дневник” које су предности овог јединственог програма.
– То је софтвер који помаже грађанима да пре постављања соларних панела на свој кров, добију анализу соларног потенцијала, баш за њихов објекат. Пуно је ту стручних информација у вези електронике, компјутера и других неразумљивих ствари за „обичног” човека, зато користимо вештачку интелигенцију, не бисмо ли аутоматизовали цео тај процес и омогућили грађанима да за неколико минута добију информације, али и да их разумеју. Идеја је да корисници укуцају само адресу објекта на који желе да поставе соларне панеле, а софтвер преко сателитског снимка пронађе тај кров, затим га наш модел вештачке интелигенције измери, одреди његов нагиб и, уз још неке параметре које укључујемо, одреди колико Сунчеве светлости погађа кров и који су његови сегменти како бисмо знали колико панела може да се постави – поручио је Почек, који тренутно ради на развоју софтверског дела производа.
Потпуна посвећеност
Фирме или грађани које мисле да је овај производ користан, могу да контактирају развојни тим путем сајта solarise.app, када ће компаније добити одређени пробни бесплатан период, а грађани бити упућени на инсталере који су купили „Solarise” решење.
Ове младе наде су развиле иновативни софтвер док су још били студенти на смеру софтверско инжињерство на ФТН–у, а уз Уроша и Тамару, суоснивачи на пројекту су њихове колегинице Милица Сладаковић и Тина Михајловић. Сада су на мастер програму и потпуно су посвећени томе да „Solarise” заживи и олакша овај процес свима који желе да користе сунце као главни извор енергије.
Осим броја соларних панела који могу стати на кров, Урош каже да анализа такође укључује количину електричне енергије која би се производила на одређеном објекту, па процену трошкова инсталације, али и период повраћаја инвестиције јер, како каже Урош на почетку све око уградње соларних панела треба платити, али после нема рачуна за струју. Сада се на те информације дуго чека јер је прво неопходно позвати људе да дођу и све измере, а потребне су и недеље да се добије цео план.
- Почели смо пилот тестирање. Имамо 15 компанија из Србије, Немачке, Шпаније, Белгије, Ирске, све су то инсталери који виде неку вредност у нашем софтверу - рекао је Урош Почек.
- „Solarise” је изашао ван оквира Србије на европско тржиште, а обезбеђен му је и превод на разне језике, те га је лако „уградити” – казала је једна од суоснивача „Solarise” Тамара Илић.
Жеља им је, каже, да грађанима обезбеде бесплатан програм, зато се њихов бизнис модел заснива на продаји компанијама, које постављају панеле. Оне овај софтвер могу да уграде на свој вебсајт, а они који желе да се едукују и сазнају више информација, могу тај сајт да посете и потпуно бесплатно добију све информације које су у вези преласка на обновљиве изворе енергије уградњом соларних панела. А компаније које се одлуче за овај софтвер, могу да се надају уштеди људства, ресурса, али и времена јер за њега не требају инжењери нити је неопходан теренски рад.
– Нема више одлазака до клијената, узимања мера и баратања података мануелним путем и кроз комплексни софтвер. Будућност лежи у аутоматизованим и брзим решењима, која су доступна и разумљива обичним грађанима – истиче Тамара.
Ниједно решење није слично овом на нивоу Европе, каже Урош, зато им је жеља да буду доступни широм света што пре, а тренутно су у фази „напада” европског континента.
Од идеје до реализације
„Solarise” тим имао је идеју коју је требало лансирати, а Тамара Илић каже да су ту срећу имали када се организовао Хакатон пре три године на Научно–технолошком парку у Новом Саду, догађај у ком компјутерски програмери и други укључени у развој софтвера, интензивно сарађују на софтверским пројектима. У року од 48 сати требало је осмислити софтвер у домену солара, а Тамара каже да је прва иницијална идеја била аутоматизовање тог процеса. Ту су освојили треће место, што им је и дало мотивацију да наставе даље.
– Стварно видимо велики потенцијал у „Соларису”, који иде у корист како крајњим корисницима, тако и инсталерима, а да бисмо уопште успели у нашој намери, требала нам је финансијска подршка, коју смо добили од Фонда за иновациону делатност „SmartStart”. С обзиром на то да покушавамо да се спојимо са још инсталера широм Европе, добили смо недавно прилику у Атини на једном такмичењу, који се састојао из више фаза. Скоро је било финале и од 500 тимова, ушли смо међу 25 најбољих иновација са европским идејама које помажу одрживом развоју – поносно ће Урош Почек, додавши да су овим учешћем добили приступ инвеститорима, а касније и менторима који могу да им помогну да нападну и грчко тржиште.