BERBA JABUKA U VOĆNJACIMA UVELIKO U TOKU Kikindski voćar otkrio uspeh roda! Evo koje su se sorte pokazale najboljim na PESKU u Nakovu
U jabučnjacima širom Srbije, počela je sezona berbe jabuka, jednog od najvažnijih poljoprivrednih proizvoda naše zemlje.
Jabuka ima, kaže kikindski voćar Aleksandar Gavranov za RTV1, iako je dosta drugih vrsta voća podbacilo.
-Prinosi su dobri. Malo je veličina podbacila, jer je bila suša. Sorte koje su izmrzle nisu dobro rodile. Krajem septembra je počela berba slatkih vrsti, potom Ajdared, a početkom novembra počinje berba Greni Smit- kazao je voćar.
On ističe da su ove godine Ajdared i Greni Smit dobro podnele mraz, dok je Crveni delišes naročito stradao.
-Nadovnjavanje je obavezno. Ovaj voćnjak se na starinski način radi, na kanalima. Bez navodnjavanja nema budućnosti. Svoju robu prodajem na kikindskoj pijaci. To je posao za celu godinu, imamo skladištene kapacitete- rekao je Gavranov i dodao da je ovo bila jedna od lošijih godina.