Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

MAĐARSKA POD UDAROM ZLATNE ŽUTICE Nijedan od 22 vinogradarska regiona nije ostao pošteđen ZA OBOLELE ČOKOTE NEMA SPASA

26.08.2026. 17:32 17:40
Piše:
Izvor:
Agroklub
лист
Foto: Ilustracija pixabay

Prisustvo zlatne žutice vinove loze potvrđeno je i u vinogradarskom regionu Bik (Bükk) na severu Mađarske, čime su sada zaražena sva 22 vinogradarska regiona te zemlje.

Mađarska agencija za bezbednost hrane (Nébih) potvrdila je identifikaciju patogena, a nadležna tela već su započela sprovođenje karantinskih mera.

Hitne mere za sprečavanje širenja zaraze

Nébih je bolest otkrio u uzorcima uzetim na području tri opštine. Odmah po prijemu nalaza naložene su obavezne karantinske mere.

Oko zaraženih zasada uspostavljena je zona radijusa od jednog kilometra, u kojoj će biti pregledan svaki pojedinačni čokot. Za sve one koji pokazuju simptome bolesti naređeno je obavezno i trenutno krčenje i uništavanje.

Osim toga, sa tog područja strogo je zabranjen promet i transport vinogradarskog sadnog materijala. U dodatnom pojasu sigurnosti radijusa od tri kilometra stupili su na snagu intenzivan nadzor i program obavezne zaštite.

Uputstva vinogradarima

Kako bi se zaustavilo širenje zlatne žutice i suzbila žarišta, u Nébih-u ističu da je oprez na terenu od presudne važnosti.

„Najvažniji koraci su rano prepoznavanje i hitno prijavljivanje simptoma i efikasno suzbijanje prenosilaca bolesti – američkog cvrčka“, naglašavaju na svojim stranicama i dodaju da posebnu pažnju zaštiti treba posvetiti i u periodu nakon berbe, za šta su na tržištu dostupna odgovarajuća sredstva.

Takođe, prilikom podizanja novih zasada ili popunjavanja praznih mesta u vinogradu, izuzetno je važno koristiti isključivo zdrav i službeno kontrolisan sadni materijal.

Agroklub

Izvor:
Agroklub
Piše:
Pošaljite komentar