Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

ZELENA NAUKA ZA BUDUĆNOST ODRŽIVE POLJOPRIVREDE Projekat FERTILEAVES donosi nova rešenja za bezbedniju hranu i zaštitu životne sredine

23.07.2025. 12:00 12:18
Piše:
Izvor:
Dnevnik
Фертилеавес
Foto: Fertileaves

U eri sve vidljivijih posledica klimatskih promena, gubitka biološke raznovrsnosti i porasta zagađenosti životne sredine, svet se suočava sa izazovima koji zahtevaju brze i održive odgovore.

Upravo tim problemima bavi se projekat FERTILEAVES usmeren na razvoj inovativnih, zelenih, održivih i efikasnih rešenja u poljoprivredi.

Ovaj projekat, punog naziva „Inovativna zelena rešenja za folijarni tretman podržana naprednim analitičkim pristupom za prekograničnu ekološku poljoprivredu“ (HUSRB/23S/11/027), realizuje se u okviru Interreg VI-A IPA programa Mađarska–Srbija, uz finansijsku podršku Evropske unije kroz Instrument za pretpristupnu pomoć (IPA III) za period 2021–2027. Projekat traje od septembra 2024. do februara 2026. godine, a nosilac i vodeći partner u njegovoj realizaciji je Tehnološki fakultet Novi Sad, Univerziteta u Novom Sadu, u saradnji sa Univerzitetom u Segedinu.

Zeleni tretman - snažniji usevi

Cilj projekta je razvoj nove, folijarne biofortifikacione tehnologije koja koristi korisne mikroorganizme i biorazgradive bioaktivne supstance, kako bi se podigla otpornost biljaka na stres izazvan sušom, bolestima i hemijskim zagađenjem. Ključna inovacija ogleda se u kombinaciji bioloških i nanotehnoloških rešenja, podržanih najsavremenijim analitičkim metodama, koja potpomažu održive sisteme proizvodnje hrane i bezbedniju životnu sredinu.
Istraživači iz Segedina rade na selekciji mikroorganizama sa antimikrobnim i biostimulativnim svojstvima, koji mogu poboljšati rast i zdravlje biljaka, naročito u uslovima suše. Sprovode se infekcioni eksperimenti, kao i procena efikasnosti tretmana u uslovima abiotskog stresa, kako bi se analiziralo da li biljke zadržavaju više vode i bolje podnose klimatske promene.

Nauka u službi smanjenja zagađenja zemljišta

Poseban segment projekta odnosi se na ispitivanje mogućnosti biljaka da, zahvaljujući mikrobiološkim tretmanima, utiču i na procese razgradnje i uklanjanja tzv. emergentnih zagađujućih supstanci, koje mogu dospeti u zemljište, na primer, zalivanjem površinskim vodama, s obzirom da njihovo prisustvo u ispuštenim otpadnim vodama i vodnim resursima još uvek nisu regulisane postojećim zakonodavstvom. Tu ključnu ulogu ima istraživački tim sa Tehnološkog fakulteta Novi Sad, koji razvija i primenjuje napredne analitičke metode bazirane na masenoj spektrometriji, kako bi pouzdano identifikovali i kvantifikovali prisustvo i razgradnju ovih zagađujućih supstanci.

Na taj način, FERTILEVAES projekat ne samo da će doprineti zdravijem uzgoju biljaka, već i aktivnom učešću u smanjenju zagađenja zemljišta, što je u skladu sa vizijom Evropskog zelenog dogovora i njegovom ambicijom ka nultom zagađenju.

Od laboratorije do polja - znanje za sve

Pored naučno-istraživačkog rada, projekat uključuje i promotivne aktivnosti namenjene akademskoj i široj javnosti, poljoprivrednicima, malim i srednjim preduzećima koja su povezana sa poljoprivredom ili proizvodnjom hrane, studentima, lokalnim zajednicama u pograničnom regionu. Cilj je da se kroz radionice i serije predavanja, predstave postignuti rezultati i stečena znanja svima zainteresovanim u pograničnom regionu, ali i šire.

Budućnost koja raste iz zemlje

FERTILEAVES je naučni projekat sa vizijom poljoprivrede budućnosti: održive, bezbedne, zasnovane na znanju i poštovanju prirode. Spojem znanja i naučne aktivnosti na polju mikrobiologije, biotehnologije, zaštite životne sredine i napredne instrumentalne analitike, uz prekogranično partnerstvo Tehnološkog fakulteta Novi Sad i Univerzitet u Segedinu i podršku EU, ovaj projekat nudi model kako se lokalnim rešenjima može doprineti rešavanju globalnih problema.

Izvor:
Dnevnik
Piše:
Pošaljite komentar