clear sky
32°C
23.07.2025.
Нови Сад
eur
117.1811
usd
99.8476
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ЗЕЛЕНА НАУКА ЗА БУДУЋНОСТ ОДРЖИВЕ ПОЉОПРИВРЕДЕ Пројекат FERTILEAVES доноси нова решења за безбеднију храну и заштиту животне средине

23.07.2025. 12:00 12:18
Пише:
Извор:
Дневник
Фертилеавес
Фото: Fertileaves

У ери све видљивијих последица климатских промена, губитка биолошке разноврсности и пораста загађености животне средине, свет се суочава са изазовима који захтевају брзе и одрживе одговоре.

Управо тим проблемима бави се пројекат FERTILEAVES усмерен на развој иновативних, зелених, одрживих и ефикасних решења у пољопривреди.

Овај пројекат, пуног назива „Иновативна зелена решења за фолијарни третман подржана напредним аналитичким приступом за прекограничну еколошку пољопривреду“ (ХУСРБ/23С/11/027), реализује се у оквиру Interreg VI-А IPA програма Мађарска–Србија, уз финансијску подршку Европске уније кроз Инструмент за претприступну помоћ (IPA III) за период 2021–2027. Пројекат траје од септембра 2024. до фебруара 2026. године, а носилац и водећи партнер у његовој реализацији је Технолошки факултет Нови Сад, Универзитета у Новом Саду, у сарадњи са Универзитетом у Сегедину.

Зелени третман - снажнији усеви

Циљ пројекта је развој нове, фолијарне биофортификационе технологије која користи корисне микроорганизме и биоразградиве биоактивне супстанце, како би се подигла отпорност биљака на стрес изазван сушом, болестима и хемијским загађењем. Кључна иновација огледа се у комбинацији биолошких и нанотехнолошких решења, подржаних најсавременијим аналитичким методама, која потпомажу одрживе системе производње хране и безбеднију животну средину.
Истраживачи из Сегедина раде на селекцији микроорганизама са антимикробним и биостимулативним својствима, који могу побољшати раст и здравље биљака, нарочито у условима суше. Спроводе се инфекциони експерименти, као и процена ефикасности третмана у условима абиотског стреса, како би се анализирало да ли биљке задржавају више воде и боље подносе климатске промене.

Наука у служби смањења загађења земљишта

Посебан сегмент пројекта односи се на испитивање могућности биљака да, захваљујући микробиолошким третманима, утичу и на процесе разградње и уклањања тзв. емергентних загађујућих супстанци, које могу доспети у земљиште, на пример, заливањем површинским водама, с обзиром да њихово присуство у испуштеним отпадним водама и водним ресурсима још увек нису регулисане постојећим законодавством. Ту кључну улогу има истраживачки тим са Технолошког факултета Нови Сад, који развија и примењује напредне аналитичке методе базиране на масеној спектрометрији, како би поуздано идентификовали и квантификовали присуство и разградњу ових загађујућих супстанци.

На тај начин, FERTILEVAES пројекат не само да ће допринети здравијем узгоју биљака, већ и активном учешћу у смањењу загађења земљишта, што је у складу са визијом Европског зеленог договора и његовом амбицијом ка нултом загађењу.

Од лабораторије до поља - знање за све

Поред научно-истраживачког рада, пројекат укључује и промотивне активности намењене академској и широј јавности, пољопривредницима, малим и средњим предузећима која су повезана са пољопривредом или производњом хране, студентима, локалним заједницама у пограничном региону. Циљ је да се кроз радионице и серије предавања, представе постигнути резултати и стечена знања свима заинтересованим у пограничном региону, али и шире.

Будућност која расте из земље

FERTILEAVES је научни пројекат са визијом пољопривреде будућности: одрживе, безбедне, засноване на знању и поштовању природе. Спојем знања и научне активности на пољу микробиологије, биотехнологије, заштите животне средине и напредне инструменталне аналитике, уз прекогранично партнерство Технолошког факултета Нови Сад и Универзитет у Сегедину и подршку ЕУ, овај пројекат нуди модел како се локалним решењима може допринети решавању глобалних проблема.

Извор:
Дневник
Пише:
Пошаљите коментар