Operacije skolioze prvi put u Novom Sadu
Čuveni španski hirurg-ortoped, specijalizovan za skolioze, profesor dr Norberto Ventura ovog vikenda će operisati skoliozu kod dvoje dece u Institutu za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine, odnosno Dečjoj bolnici.
On je u oktobru pregledao pacijente koji su potencijalni kandidati za operacije, a sada će po prvi put te operacije uraditi u Novom Sadu, kazala je za “Dnevnik” direktorka Dečje bolnice docentkinja dr Jelena Antić.
- Dr Ventura je u oktobru bio kod nas i odabrao dvoje pacijenata, koji su pripremljeni i čekaju operaciju. Ukoliko sve bude u redu s prvom intervncijom, danas će uraditi oboje pacijenata, a sutra će pregledati drugu decu, takođe potencijalne kandidate za operaciju skolioze. Ukoliko se prva operacija iskomplikuje onda će jednu uraditi danas, a drugu sutra - ispričala nam je dr Antić plan boravka dr Venture i njegovog tima za ovaj vikend.
Profesor Ventura već tri godine dolazi u Srbiju i operiše našu decu u Kragujevcu, a istovremeno i uči naše lekare kako da izvode ove intervencije. Dvoje lekara Dečje bolnice, već je počelo da radi sa njim. Ove operacije se do sada nisu radile u Novom Sadu i pacijenti su išli za Beograd.
- Dobili smo dozvolu Ministarstva zdravlja, tako da sada operacija može da se radi i u našoj bolnici. Pacijenti će biti pregledani ujutro i posle toga slede intervencije. U operacijama učestvuj ceo tim naših lkara, pedijatri su učestvovali u preoperativnoj pripremi, a nakon operaciej deca će biti smeštena u hirurškoj jedinici intenzivne nege - ispričala je dr Antić.
Prilikom oktobarske posete dr Venture izabrano je sedmoro pacijenta koje će on pregledao i za neke je dao mišljenje o daljem lečenju, a
neki su indikovani za operaciju. To su najteži pacijenti, s ozbiljnim skoliozama, koje su ili urođene ili idiopatske, kojima se ne zna uzrok, ili su neuromuskularne. Operacija skolioze ne radi se dok traje skeletni rast, odnosno ne radi se pre 10. ili 12. godine. Mala deca zato nose gipsane midere, a nakon toga je moguća operacija kojom se ugrađuju implanti koji privremeno stoje i pomeraju se, odnsono podešavaju, kako bi pratili rast dece.
Dečja bolnica je godišnje slala oko 50 pacijenata iz Vojvodine šaljemo u Beograd i oni neke od njih uspeju da reše, ali neke i ne mogu. Dr Antić nam je tada rekla i da Dečja bolnica ima svu opremu koja je potrebna za operaciju, a implanti koji se ugrađuju se uvoze i registrovani su kod nas, te mogu da se nabave, a napomenula je i kako je poseta dr Venture omogućena zahvaljujući Ministarstvu zdravlja i Pokrajinskom sekretarijatu za zdravstvo.
Dr Ventura ove operacije izvodi od 90-ih godina i prilikom oktobarske posete je rekao za “Dnevnik” kaže da se u tom periodu sve promenilo, drugačije se operiše, savremeni su instrumenti i tehnike rada.
- Nekada je bolje da se čeka s operacijom, jer se pluća još razvijaju, a i skeletni razvoj traje do 10, 11 ili 12 godine. Dešava se da hirurzi ove operacije rade i odraslim ljudima, sa 40 i 50 godina, pa i starijima. Društvo se promenilo, svi žele da budu boljeg zdravlja i svako želi da se kreće - ispričao je tada dr Ventura.
LJ. Petrović