Операције сколиозе први пут у Новом Саду

Чувени шпански хирург-ортопед, специјализован за сколиозе, професор др Норберто Вентура овог викенда ће оперисати сколиозу код двоје деце у Институту за здравствену заштиту деце и омладине Војводине, односно Дечјој болници.
д
Фото: Dnevnik.rs

Он је у октобру прегледао пацијенте који су потенцијални кандидати за операције, а сада ће по први пут те операције урадити у Новом Саду, казала је за “Дневник” директорка Дечје болнице доценткиња др Јелена Антић.

- Др Вентура је у октобру био код нас и одабрао двоје пацијената, који су припремљени и чекају операцију. Уколико све буде у реду с првом интервнцијом, данас ће урадити обоје пацијената, а сутра ће прегледати другу децу, такође потенцијалне кандидате за операцију сколиозе. Уколико се прва операција искомпликује онда ће једну урадити данас, а другу сутра - испричала нам је др Антић план боравка др Вентуре и његовог тима за овај викенд.

Професор Вентура већ три године долази у Србију и оперише нашу децу у Крагујевцу, а истовремено и учи наше лекаре како да изводе ове интервенције. Двоје лекара Дечје болнице, већ је почело да ради са њим. Ове операције се до сада нису радиле у Новом Саду и пацијенти су ишли за Београд.

- Добили смо дозволу Министарства здравља, тако да сада операција може да се ради и у нашој болници. Пацијенти ће бити прегледани ујутро и после тога следе интервенције. У операцијама учествуј цео тим наших лкара, педијатри су учествовали у преоперативној припреми, а након операциеј деца ће бити смештена у хируршкој јединици интензивне неге - испричала је др Антић.

Приликом октобарске посете др Вентуре изабрано је седморо пацијента које ће он прегледао и за неке је дао мишљење о даљем лечењу, а

неки су индиковани за операцију. То су најтежи пацијенти, с озбиљним сколиозама, које су или урођене или идиопатске, којима се не зна узрок, или су неуромускуларне. Операција сколиозе не ради се док траје скелетни раст, односно не ради се пре 10. или 12. године. Мала деца зато носе гипсане мидере, а након тога је могућа операција којом се уграђују импланти који привремено стоје и померају се, однсоно подешавају, како би пратили раст деце.

Дечја болница је годишње слала око 50 пацијената из Војводине шаљемо у Београд и они неке од њих успеју да реше, али неке и не могу. Др Антић нам је тада рекла и да Дечја болница има сву опрему која је потребна за операцију, а импланти који се уграђују се увозе и регистровани су код нас, те могу да се набаве, а напоменула је и како је посета др Вентуре омогућена захваљујући Министарству здравља и Покрајинском секретаријату за здравство.

Др Вентура ове операције изводи од 90-их година и приликом октобарске посете је рекао за “Дневник” каже да се у том периоду све променило, другачије се оперише, савремени су инструменти и технике рада.

- Некада је боље да се чека с операцијом, јер се плућа још развијају, а и скелетни развој траје до 10, 11 или 12 године. Дешава се да хирурзи ове операције раде и одраслим људима, са 40 и 50 година, па и старијима. Друштво се променило, сви желе да буду бољег здравља и свако жели да се креће - испричао је тада др Вентура.

Љ. Петровић

EUR/RSD 117.1050
Најновије вести