Roditelji traže ista prava kao hranitelji
Već četiri godine roditelji dece sa smetnjama u razvoju vode bitku za donošenje zakona naslovljen “Roditelj negovatelj”, u kojem bi se po svom statusu i pravima izjednačili sa hraniteljima.
Ovaj predlog zakona je 2013. potpisima podržalo više od 60.000 građana, ali on i dalje nije usvojen. Glavni, i tako očiti razlog za donošenje zakona jeste taj da je deci sa smetnjama potrebna 24-časovna nega, zbog čega su roditelji sprečeni da rade, što povlači da nemaju dovoljne prihode i utiče na kvalitet života deteta i porodice. Zato je veoma bitna finansijska pomoć države, kako bi deca odrastala u prirodnom okruženju, sa biološkim roditeljima, smatraju stručnjaci koji se bave socijalnim radom.
Inicijativu su pokrenuli i roditelji dece s retkim bolestima koji se svakodnevno suočavaju s izborom: da li da napuštaju posao kako bi se potpuno posvetili brizi i kompleksnim potrebama deteta ili da dete prepuste institucijama i hraniteljskim porodicama. Tako se roditelj, čije je dete teško bolesno ili nepokretno, suočava s nemogućim izborima.
Rešenje bi moglo biti u tome da se jednom roditelju priznat status koji se priznaje hraniteljima. To bi bilo zuzetno važno za teško bolesnu ili decu s invaliditetom. I jedan od zahteva Evropske unije jeste da se deca uzimaju iz institucija i odrastaju u prirodnom okruženju. Međutim, problem nastaje kada biološki roditelji više ne mogu da izdržavaju decu i primorani su da ih daju trećem licu na staranje.
Inače, kada se dete nalazi u hraniteljskim porodicama plaćaju se uvećana naknada hranitelju za njegov rad kao i porezi i doprinosi, uvećana mesečna naknada za izdržavanje deteta sa posebno teškim i višestrukim razvojnim problemima, i to do 50 odsto dodatna davanja za dete s invaliditetom Imajući to u vidu, pojedine zemlje u tranziciji koje se suočavaju sa sličnim problemom i nedovoljnim državnim sredstvima, kao i naša zemlja, uvele su institut „roditelj negovatelj“. Sve, osim Srbije.
U Ministarstvu rada, zapošljavanja i socijalne politike kažu da će podržati i inicijative za pojednostavljenje procedure za dobijanje odsustva s rada radi posebne nege deteta, kao i da će razmotriti mogućnosti da se produži pravo na odsustvo radi posebne nege deteta i posle navršene pete godine života.
Podsećamo, Zakon “Roditelj negovatelj” ponovo je aktuelizovan u martu 2015, kada se grupa roditelja, okupljena oko udruženja građana “Sreća”iz Novog Sada angažovala i svojim delovanjem ovaj problem dovela u žižu interesovanja javnosti. Uvođenjem novog instituta u Zakon o socijalnoj zaštiti, kojim bi se roditeljima dece obolelim od teških bolesti i sa nekim oblikom invaliditeta dao status „roditelj negovatelj“ – bilo bi sprečeno da ova deca nužno budu izmeštena iz svojih primarnih porodica, stav je ovog udruženja.
Da li inicijativa za uvođenje u zakonske okvire statusa “Roditelj negovatelj” imati rezultata, sledeće, kada ove godine nije, ostaje da se vidi. Na to obavezuje tih više od 60.000 potpisa građana Srbije koji inicijativu podržavaju.
V. Crnjanski