Sve manje nasilja prolazi bez reakcije
ZRENJANIN: Članovi Đačkog parlamenta Zrenjaninske gimnazije posetiti su Srednjobanatski upravni okrug, povodom kampanje „16 dana aktivizma borbe protiv nasilja nad ženama“.
Poseta je organizovana u sklopu obeležavanja predstojećeg Međunarodnog dana ljudskih prava, a učenici su bili u pratnji profesorke sociologije Senke Jankov, kao i predstavnica Ženske odborničke mreže Ljube Travice i Lepe Arambašić.
Pored načelnice Srednjobanatskog upravnog okruga Snežane Vučurević, na skupu su bili prisutni i predstavnici Policijske uprave u Zrenjaninu i zrenjaninskog Centra za socijalni rad, koji su predstavili takozvani „Zrenjaninski model borbe protiv porodičnog nasilja“, čiji bitni delovi su postali i sastavni element zakonskih odredbi iz oblasti porodičnog nasilja. Ovaj model, koji podrazumeva saradnju nadležnog tužilaštava, Policijske uprave, Centra za socijalni rad i Prekršajnog suda, postao je i dobar primer samoupravama u Srbiji, kako se na pravi način treba postaviti prema ovom učestalom i ozbiljnom društvenom problemu.
-Imamo 16 dana zvanične kampanje u borbi protiv nasilja nad ženama, ali o tome moramo pričati svaki dan, jer statistika i stanje u društvu u tom pogledu su poražavajući. Skoro svake godine tridesetak žena izgubi život i sve to pokazuje da ono što država preduzima u domenu zakonskih i institucionalnih okvira nije dovoljno. Moramo svi zajedno da radimo na jačanju svesti, naročito mladih ljudi, da ukazujemo da bilo koji oblik nasilja nema opravdanje i da nasilje nije privatni problem već se tiče celog društva – rekla je u obraćanju učenicima načelnica Snežana Vučurević, ističući da je važno da se svi mladi ljudi uključe u borbu protiv nasilja, da ga prijavljuju i na taj način sprečavaju.
Direktorka Centra za socijalni rad u Zrenjaninu Olivera Lisica podsetila je da u gradu još od 2007. godine funkcioniše multisektorska saradnja institucija, po modelu koji je baš u Zrenjaninu nastao.
- Grad Zrenjanin je primer dobre prakse, a ovde je 2014. godine potpisan sporazum na lokalnom nivou o saradnji institucija na zaštiti žena od nasilja u porodici. Uključeni su Centar za socijalni rad, Grad Zrenjanin, Policijska uprava, nadležno tužilaštvo i sud, Dom zdravlja, Predškolska ustanova, Zrenjaninski edukativni centar, sve škole i lokalni mediji – naglasila je Lisica, dok je njena saradnica iz Centra za socijalni rad Svetlana Mandić objasnila tok postupka i radnji koje preduzimaju nadležne institucije, nakon prijave nasilja, koja se može podneti i Centru za socijalni rad i Policijskoj upravi, ali i svakom lekaru kojem se žrtva obrati.
Ž. Balaban
Hitne mere u 359 slučajeva
Šef odseka kriminalističke policije Policijske uprave Zrenjanin Đorđe Miolski na skupu je saopštio statističke podatke o nasilju u porodici na području grada Zrenjanina.
-Rad Policijske uprave je po prirodi represivan, ali se mnogo radi i na prevenciji. Inače, najčešće žrtve nasilja u porodici su žene, a za prvih 11 meseci ove godine čak 171 žena je bila izložena nekom obliku nasilja, dok je muškaraca žrtava nasilja u porodici bilo 47. Od početka godine imali smo 561 prijavljeni slučaj nasilja u porodici, zadržano je 141 lice i sprovedene su hitne mere u 359 slučajeva, da bi se sprečilo dalje nasilje – naglasio je Miolski, uz napomenu da po novom zakonu mogu biti sankcionisani i oni koji ne prijavljuju nasilje u porodici.
On je potvrdio da ima mnogo prijavljenih slučajeva nasilja, ali da je jedan od uzroka i to što se podigla svest žrtava kao i svih u društvu, pa sve manje takvih događaja prolazi bez reakcije.