Све мање насиља пролази без реакције

ЗРЕЊАНИН: Чланови Ђачког парламента Зрењанинске гимназије посетити су Средњобанатски управни округ, поводом кампање „16 дана активизма борбе против насиља над женама“.
1
Фото: Дневник/ Ж. Балабан

Посета је организована у склопу обележавања предстојећег Међународног дана људских права, а ученици су били у пратњи професорке социологије Сенке Јанков, као и представница Женске одборничке мреже Љубе Травице и Лепе Арамбашић.

Поред начелнице Средњобанатског управног округа Снежане Вучуревић, на скупу су били присутни и представници Полицијске управе у Зрењанину и зрењанинског Центра за социјални рад, који су представили такозвани „Зрењанински модел борбе против породичног насиља“, чији битни делови су постали и саставни елемент законских одредби из области породичног насиља. Овај модел, који подразумева сарадњу надлежног тужилаштава, Полицијске управе, Центра за социјални рад и Прекршајног суда, постао је и добар пример самоуправама у Србији, како се на прави начин треба поставити према овом учесталом и озбиљном друштвеном проблему.

-Имамо 16 дана званичне кампање у борби против насиља над женама, али о томе морамо причати сваки дан, јер статистика и стање у друштву у том погледу су поражавајући. Скоро сваке године тридесетак жена изгуби живот и све то показује да оно што држава предузима у домену законских и институционалних оквира није довољно. Морамо сви заједно да радимо на јачању свести, нарочито младих људи, да указујемо да било који облик насиља нема оправдање и да насиље није приватни проблем већ се тиче целог друштва – рекла је у обраћању ученицима начелница Снежана Вучуревић, истичући да је важно да се сви млади људи укључе у борбу против насиља, да га пријављују и на тај начин спречавају.

Директорка Центра за социјални рад у Зрењанину Оливера Лисица подсетила је да у граду још од 2007. године функционише мултисекторска сарадња институција, по моделу који је баш у Зрењанину настао.

- Град Зрењанин је пример добре праксе, а овде  је 2014. године потписан споразум на локалном нивоу о сарадњи институција на заштити жена од насиља у  породици. Укључени су Центар за социјални рад, Град Зрењанин, Полицијска управа, надлежно тужилаштво и суд, Дом здравља, Предшколска установа, Зрењанински едукативни центар, све школе и локални медији – нагласила је Лисица, док је њена сарадница из Центра за социјални рад Светлана Мандић објаснила ток поступка и радњи које предузимају надлежне институције, након пријаве насиља, која се може поднети и Центру за социјални рад и Полицијској управи, али и сваком лекару којем се жртва обрати.

Ж. Балабан

Хитне мере у 359 случајева 

Шеф одсека криминалистичке полиције Полицијске управе Зрењанин Ђорђе Миолски на скупу је саопштио статистичке податке о насиљу у породици на подручју града Зрењанина.

-Рад Полицијске управе је по природи репресиван, али се много ради и на превенцији. Иначе, најчешће жртве насиља у породици су жене, а за првих 11 месеци ове године чак 171 жена је била изложена неком облику насиља, док је мушкараца жртава насиља у породици било 47. Од почетка године имали смо 561 пријављени случај насиља у породици, задржано је 141 лице и спроведене су хитне мере у 359 случајева, да би се спречило даље насиље – нагласио је Миолски, уз напомену да по новом закону могу бити санкционисани и они који не пријављују насиље у породици.

Он је потврдио да има много пријављених случајева насиља, али да је један од узрока и то што се подигла свест жртава као и свих у друштву, па све мање таквих догађаја пролази без реакције.

 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести