Za bolji položaj osoba sa invaliditetom
Međunarodni dan osoba sa invaliditetom, kojih prema procenama ima 560.000 do 700.000 u Srbiji, obeležava se danas, a tim povodom, oglasilo se više političkih stranaka i udruženja građana,
koji smatraju da se ta populacija suočava sa brojnim barijerama i da njen položaj treba popraviti.Udruženje "Čep za hendikep" saopštilo je da je u ovoj godini prikupljeno više od 32.000 kilograma plastičnih čepova i omogućena nabavka 12 ortopedskih pomagala za osobe sa invaliditetom, dok je još nekoliko pomagala u postupku nabavke.
Cilj projekta tog udruženja jeste podizanje svesti javnosti o mogućnosti reciklaže, jer se od sredstava prikupljenih reciklažom plastičnih čepova kupuju ortopedska pomagala za OSI na teritoriji cele Srbije.Ne postoji precizna baza podataka koliko OSI ima u našoj zemlji, a procenjuje se da osam do deset odsto ukupnog stanovništva ima neku vrstu invaliditeta, odnosno 560.000 do 700.000 ljudi.
Podaci kažu da svaka osma osoba sa invaliditetom od 15 godina i starija nikad nije ni krenula u školu, od kog broja je oko 81 odsto žena, to je 41,9 odsto od ukupnog broja neobrazovanih.Osoba sa invaliditetom ima oko 62 odsto među penzionerima, dok je studenata i učenika 0,5 odsto, od ukupnog broja OSI, najviše njih ima problem sa hodom i to oko 60 odsto.
Socijalistička partija Srbije ocenila je da je potrebno osnažiti i omogućiti osobama sa invaliditetom jednako uživanje ljudskih prava, kao i ravnopravno učešće u društvu kako u lokalnoj samoupravi tako i u celoj državi."OSI se suočavaju sa brojnim barijerama koje ih isključuju iz aktivnog učestvovanja u društvenim tokovima, pa im se mora omogućiti normalan način funkcionisanja uz naglasak da država i društvo treba da pruže veću podršku kako bi i sami bili deo inkluzivnih i socijalnih procesa", stoji u saopštenju SPS.
Liga socijaldemokrata Vojvodine navodi da treba izgraditi nedostajuće rampe za prilaz osoba sa invaliditetom, koji je, ističu, jedan od njihovih glavnih problema i vezano sa tim, pozdravljaju najavu borbe protiv bahatog parkiranja u gradu Novom Sadu, koja bi trebalo da olakša kretanje OSI, majki sa decom i biciklista.
Socijaldemokratska stranka smatra da su OSI najugroženiji u Srbiji i da, iako čine gotovo 10 odsto populacije, jedna su od najmarginalizovanijih socijalnih grupa, sa izraženim egzistencijalnim problemima, a apostrofirali su nezaposlenost, arhitektonske barijere, nedostupnost institucija i javnog prevoza, ograničenja u obezbeđivanju pomagala, skupe lekove...
Pokret Dosta je bilo zahteva punu ravnopravnost OSI i obezbeđivanje jednakih mogućnosti za ravnopravo učešće tih osoba u društvu, jer, kako su naveli, OSI u Srbiji doživljavaju sistemsku diskriminaciju svakog dana i država treba da preduzme sve neophodne mere kako bi oni mogli da iskažu i dodatno razvijaju svoje potencijale.
Vulin: Ove godine zaposleno 5.320 osoba sa invaliditetom
Ove godine je preko Nacionalne službe za zapošljavanje zaposleno 5.320 osoba sa invaliditetom, izjavio je danas ministar za rad, zaposljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin istakavši da je to više nego 2015. godine, koja se smatra jednom od najuspešnijih godina kada je u pitanju zapošljavanje takvih osoba.
Vulin je to rekao u Starom dvoru u Beogradu gde je, povodom Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom, izveden inkluzivni mjuzikl "Čarobno putovanje".
Vulin je istakao da se njegovo ministarstvo trudi da na svaki način pomogne položaj osoba sa invaliditetom, unapredi ga i obezbedi mogućnost za njihovo zapošljavanje."Prošla 2015. je bila jedna od najboljih godina, kada je u pitanju zapošljavanje osoba sa invaliditetom. U toj godini zaposleno je 4.913 osoba", rekao je Vulin i ponovio da je ove godine zaposleno 5.320 i da će Ministarstvo rada takvu politiku nastaviti i ubuduće.
Za sledeću godinu, Ministarstvo rada je predvidelo da se sredstva za osobe sa invaliditetom podignu sa 355 na 400 miliona dinara."Na konkursima, kojima smo podržali sva udruženja osoba sa invaliditetom u protekle tri godine, otkako je ovo ministarstvo, uložili smo više od 916 miliona dinara", naglasio je Vulin.
Član gradskog veća Dragomir Petronijević je istakao da Grad Beograd puno radi na tome da se poboljša položaj osoba sa invaliditetom u glavnom gradu."Juče smo započeli projekat u okviru koga će 56 osoba sa invaliditetom dobiti obuku iz IT sektora, jer na taj način želimo da im pomognemo da lakše nađu posao", naglasio je Petronijević.
Gradska sekretarka za socijalnu zaštitu Nataša Stanisavljević je navela da je ove godine obnovljeno šest dnevnih boravaka za decu sa smetnjama u razvoju."U njima trenutno boravi oko 550 korisnika. Trenutno ima 310 ličnih pratilaca za decu sa smetnjama u razvoju, a po prvi put Grad finansira i 50 personalnih asistenata", kazala je Stanisavljević.
Mjuzikl "Čarobno putovanje" izveli su mladi umetnici sa autizmom, među kojima je i jedna devojka oštećenog sluha. Oni su, inače, dobitnici godišnje nagrade Grada Beograda za 2014. godinu u oblasti umetnost i stvaralaštvo mladih.
Izvršna direktorka Nacionalne organizacije osoba sa invaliditetom Ivanka Jovanović je podsetila da se Međunarodni dan osoba sa invaliditetom obeležava od 1992. godine kada su Ujedinjene nacije donele rezoluciju da 3. decembar bude posvećen obeležavanju prava osoba sa invaliditetom u čitavom svetu.
"Želimo budućnost u kojoj će sve osobe sa invaliditetom, a naročito deca, imati jednake šanse za rast i razvoj, odnosno za uživanje svih onih ljudskih prava koja su nam data rođenjem", istakla je Jovanović.
Manifestaciju je organizovala Nacionalna organizacija osoba sa invaliditetom u saradnji sa Skupštinom Grada Beograda i Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Janković: Osnažiti položaj žena sa invaliditetom
Povodom Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković istakla je danas da je potrebno osnažiti i unaprediti položaj žena i devojčica za invaliditetom, iako je zakonski okvir zadovoljavajući.
Janković je u saopštenju navela da su žene sa invaliditetom izložene diskriminaciji u svim oblastima javnog i privatnog života i da nailaze na prepreke u obrazovanju, zdravstvenoj i socijalnoj zaštiti i da su siromašnije i više nezaposlene od muškaraca sa invaliditetom.Poverenica navodi da je kroz pritužbe, relevantna istraživanja i razgovore sa organizacijama civilnog društva, uočljivo da se o ovoj temi ne govori dovoljno, zbog čega je u saradnji sa Agencijom UN za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena (UN WOMEN) i Visokim komesarijatom UN za ljudska prava u Srbiji, organizovala skup posvećen upravo suzbijanju diskriminacije žena i devojčica sa invaliditetom i unapređenju njihovog položaja u svim oblastima društvenog života.
Janković je istakla da je diskriminacija na osnovu invalididiteta treći najčešći osnov za pritužbe Povereniku za zaštitu ravnopravnosti, ali i da muškarci sa invaliditetom znatno češće obraćaju ovoj instituciji, zbog čega je neophodno ohrabriti žene za invaliditetom da traže zaštitu od diskriminacije.
"U vremenu kada država i društvo očekivano stavljaju naglasak na privredni i ekonomski oporavak, ne treba zaboraviti da među nama živi značajan broj naših građana i građanki kojima je potrebna veća podrška i pomoć države i društva kako bi i sami bili deo inkluzivnih, socijalnih i ekonomskih procesa", zaključila je Janković.
(Tanjug)