overcast clouds
16°C
12.05.2025.
Нови Сад
eur
117.2163
usd
104.3778
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

За бољи положаj особа са инвалидитетом

03.12.2016. 17:25 21:52
Пише:

Међународни дан особа са инвалидитетом, којих према проценама има 560.000 до 700.000 у Србији, обележава се данас, а тим поводом, огласило се више политичких странака и удружења грађана,

 који сматрају да се та популација суочава са бројним баријерама и да њен положај треба поправити.Удружење "Чеп за хендикеп" саопштило је да је у овој години прикупљено више од 32.000 килограма пластичних чепова и омогућена набавка 12 ортопедских помагала за особе са инвалидитетом, док је још неколико помагала у поступку набавке.



Циљ пројекта тог удружења јесте подизање свести јавности о могућности рециклаже, јер се од средстава прикупљених рециклажом пластичних чепова купују ортопедска помагала за ОСИ на територији целе Србије.Не постоји прецизна база података колико ОСИ има у нашој земљи, а процењује се да осам до десет одсто укупног становништва има неку врсту инвалидитета, односно 560.000 до 700.000 људи.



Подаци кажу да свака осма особа са инвалидитетом од 15 година и старија никад није ни кренула у школу, од ког броја је око 81 одсто жена, то је 41,9 одсто од укупног броја необразованих.Особа са инвалидитетом има око 62 одсто међу пензионерима, док је студената и ученика 0,5 одсто, од укупног броја ОСИ, највише њих има проблем са ходом и то око 60 одсто.



Социјалистичка партија Србије оценила је да је потребно оснажити и омогућити особама са инвалидитетом једнако уживање људских права, као и равноправно учешће у друштву како у локалној самоуправи тако и у целој држави."ОСИ се суочавају са бројним баријерама које их искључују из активног учествовања у друштвеним токовима, па им се мора омогућити нормалан начин функционисања уз нагласак да држава и друштво треба да пруже већу подршку како би и сами били део инклузивних и социјалних процеса", стоји у саопштењу СПС.



Лига социјалдемократа Војводине наводи да треба изградити недостајуће рампе за прилаз особа са инвалидитетом, који је, истичу, један од њихових главних проблема и везано са тим, поздрављају најаву борбе против бахатог паркирања у граду Новом Саду, која би требало да олакша кретање ОСИ, мајки са децом и бициклиста.



Социјалдемократска странка сматра да су ОСИ најугроженији у Србији и да, иако чине готово 10 одсто популације, једна су од најмаргинализованијих социјалних група, са израженим егзистенцијалним проблемима, а апострофирали су незапосленост, архитектонске баријере, недоступност институција и јавног превоза, ограничења у обезбеђивању помагала, скупе лекове...



Покрет Доста је било захтева пуну равноправност ОСИ и обезбеђивање једнаких могућности за равноправо учешће тих особа у друштву, јер, како су навели, ОСИ у Србији доживљавају системску дискриминацију сваког дана и држава треба да предузме све неопходне мере како би они могли да искажу и додатно развијају своје потенцијале.

 



Вулин: Ове године запослено 5.320 особа са инвалидитетом

Ове године је преко Националне службе за запошљавање запослено 5.320 особа са инвалидитетом, изјавио је данас министар за рад, запосљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин истакавши да је то више него 2015. године, која се сматра једном од најуспешнијих година када је у питању запошљавање таквих особа.

Вулин је то рекао у Старом двору у Београду где је, поводом Међународног дана особа са инвалидитетом, изведен инклузивни мјузикл "Чаробно путовање".

Вулин је истакао да се његово министарство труди да на сваки начин помогне положај особа са инвалидитетом, унапреди га и обезбеди могућност за њихово запошљавање."Прошла 2015. је била једна од најбољих година, када је у питању запошљавање особа са инвалидитетом. У тој години запослено је 4.913 особа", рекао је Вулин и поновио да је ове године запослено 5.320 и да ће Министарство рада такву политику наставити и убудуће.

За следећу годину, Министарство рада је предвидело да се средства за особе са инвалидитетом подигну са 355 на 400 милиона динара."На конкурсима, којима смо подржали сва удружења особа са инвалидитетом у протекле три године, откако је ово министарство, уложили смо више од 916 милиона динара", нагласио је Вулин.

Члан градског већа Драгомир Петронијевић је истакао да Град Београд пуно ради на томе да се побољша положај особа са инвалидитетом у главном граду."Јуче смо започели пројекат у оквиру кога ће 56 особа са инвалидитетом добити обуку из ИТ сектора, јер на тај начин желимо да им помогнемо да лакше нађу посао", нагласио је Петронијевић.

Градска секретарка за социјалну заштиту Наташа Станисављевић је навела да је ове године обновљено шест дневних боравака за децу са сметњама у развоју."У њима тренутно борави око 550 корисника. Тренутно има 310 личних пратилаца за децу са сметњама у развоју, а по први пут Град финансира и 50 персоналних асистената", казала је Станисављевић.

Мјузикл "Чаробно путовање" извели су млади уметници са аутизмом, међу којима је и једна девојка оштећеног слуха. Они су, иначе, добитници годишње награде Града Београда за 2014. годину у области уметност и стваралаштво младих.

Извршна директорка Националне организације особа са инвалидитетом Иванка Јовановић је подсетила да се Међународни дан особа са инвалидитетом обележава од 1992. године када су Уједињене нације донеле резолуцију да 3. децембар буде посвећен обележавању права особа са инвалидитетом у читавом свету.

"Желимо будућност у којој ће све особе са инвалидитетом, а нарочито деца, имати једнаке шансе за раст и развој, односно за уживање свих оних људских права која су нам дата рођењем", истакла је Јовановић.

Манифестацију је организовала Национална организација особа са инвалидитетом у сарадњи са Скупштином Града Београда и Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.



Јанковић: Оснажити положај жена са инвалидитетом



Поводом Међународног дана особа са инвалидитетом повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић истакла је данас да је потребно оснажити и унапредити положај жена и девојчица за инвалидитетом, иако је законски оквир задовољавајући.



Јанковић је у саопштењу навела да су жене са инвалидитетом изложене дискриминацији у свим областима јавног и приватног живота и да наилазе на препреке у образовању, здравственој и социјалној заштити и да су сиромашније и више незапослене од мушкараца са инвалидитетом.Повереница наводи да је кроз притужбе, релевантна истраживања и разговоре са организацијама цивилног друштва, уочљиво да се о овој теми не говори довољно, због чега је у сарадњи са Агенцијом УН за родну равноправност и оснаживање жена (УН WOMEN) и Високим комесаријатом УН за људска права у Србији, организовала скуп посвећен управо сузбијању дискриминације жена и девојчица са инвалидитетом и унапређењу њиховог положаја у свим областима друштвеног живота.



Јанковић је истакла да је дискриминација на основу инвалидидитета трећи најчешћи основ за притужбе Поверенику за заштиту равноправности, али и да мушкарци са инвалидитетом знатно чешће обраћају овој институцији, због чега је неопходно охрабрити жене за инвалидитетом да траже заштиту од дискриминације.



"У времену када држава и друштво очекивано стављају нагласак на привредни и економски опоравак, не треба заборавити да међу нама живи значајан број наших грађана и грађанки којима је потребна већа подршка и помоћ државе и друштва како би и сами били део инклузивних, социјалних и економских процеса", закључила је Јанковић.

 

(Танјуг)

Пише:
Пошаљите коментар