Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Hrvatsku osvajamo zejtinom, kupaćim kostimima, grudnjacima...

30.09.2016. 20:33 09:06
Piše:

Sve do ove godine Hrvatska je u robnoj razmeni sa Srbijom „vodila”, ali sudeći po preliminarnim podacima Državnog zavoda za statistiku Hrvatske, naša država prvi put nije u minusu

i u prvih sedam meseci ove godine daleko je nadmašila uvoz robe iz susedne nam države. Po tim podacima, Srbija je u Hrvatsku u prvih sedam meseci izvezla robu vrednu 256,5 miliona evra, što je rast od 13,9 odsto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje. Istovremeno, hrvatski izvoz u Srbiju iznosio je 244,7 miliona, što znači da je bio svega 0,2 odsto viši nego lane.

Računica pokazuje da je naša država u prvih sedam meseci ove godine  u robnoj razmeni s Hrvatskom u plusu 11,8 miliona evra, dok se hrvatski plus, održavan godinama, topi. Ono što je pre deceniju i po bilo nezamislivo, sada se događa: u Hrvatskoj se sve više prodaje roba iz Srbije. Takođe, većoj robnoj razmeni s Hrvatskom doprineo je i dolazak velikih hrvatskih kompanija „Agrokor” i „Atlantik grupa”, koje ovde na veliko proizvode i tu robu izvoze u matičnu državu.

Ekonomista Željko Lovrinčević s Ekonomskog instituta

u Zagrebu objašnjava da je nesporno da se suficit koji Hrvatska godinama ima u robnoj razmeni sa Srbijom smanjuje.

– To je primarno posledica „šetanja” velikih sistema, poput „Agrokora” i „Atlantik grupe”, koji tamo sve više proizvode, dok se na hrvatskom tržištu sve više troše proizvodi koji se proizvode u Srbiji – ocenio je Lovrinčević. – Veliku ulogu u tome ima i jak hrvatski turistički sektor jer on uvozi prehrambene proizvode iz Srbije. U budućnosti treba očekivati nastavak trenda rasta uvoza iz Srbije.

Podaci Državnog zavoda za statistiku Hrvatske slažu se s podacima koje je „Dnevnik” dobio iz Privredne komore Srbije, iz kojih proizlazi da je Srbija u prvoj polovini godine komšijama izvezla robu vrednu 256,6 miliona evra, što je gotovo 14 odsto više nego 2015.

Srbija je u Hrvatsku najviše izvezla katodne cevi i sekcije katoda – 8,89 odsto ukupnog izvoza, električnu energiju – 3,24 odsto, suncokretovo ulje – 2,91 odsto, motorni beznin – 2,38 odsto, balone, boce, bočice i slične proizvode od plastične mase – 1,53 odsto, polietilen specifične gustine manje od 0,94 – 1,39, zatim polietilen veći od 0,94 – 1,31, ženske kupaće kostime – 1,25, grudnjake i ostali veš – 1,20 i pogače uljane i ostale čvrste ostatke od soje – 1,17 odsto.

U istom razdoblju iz Hrvatske smo uvezli cement portland – 6,21 odsto, delove za sedišta od ostalih materijala – 4,87 odsto, ureu – 4,53, laka ulja i proizvode za preradu – 4,33, preparate za ručno pranje rublja i posuđa – 2,74, proizvode za ishranu – 2,49 , testlajner – 1,95, električnu energiju – 1,67, cigarete koje sadrže duvan – 1,61 i boce od obojenog stakla – 1,55 odsto.

Ukoliko se struktura analizira po sektorima, u ovoj godini, kažu u PKS-u, do rasta je došlo kod izvoza hrane i živih životinja, pića i duvana, sirovih materija, hemijskih proizvoda, mašina i transportnih uređaja, izrađenih proizvoda svrstanih po materijalu, raznih gotovih proizvoda. Istovremeno, kod svih ovih sektora došlo je do pada uvoza.

U Privrednoj komori Srbije ističu da u ovoj godini u Hrvatsku najviše izvozimo rafinisani bakar, električnu energiju, jestivo ulje od suncokreta, polietilen i ženske kupaće kostime.

LJ. Malešević

 

Najveći srpski izvoznici u Hrvatsku

Najveći srpski izvoznici u Hrvatsku u prvoj polovine godine su: RTB „Bor”, zatim Grupa topionica i rafinacija bakra RTB Bor, NIS AD Novi Sad, HIP „Petrohemija” AD Pančevo, „Dijamant” AD Zrenjanin, „Adrijana teks” DOO, „Viktorija oil” AD Šid, „Gorenje” AD Valjevo, „PLC Internegro” DO Beograd i „Beneton Srbija” AD Niš. U isto vreme, najveći uvoznici hrvatske robe su „Nedže Beneton” DOO Novi Sad, „Gramer sistem” DOO Aleksinac, HIP „Petrohemija” AD Pančevo, „Alka trgovina” DOO Dobanovci, „MK komerc” AD Novi Sad, Preduzeće „Podravka” AD Beograd, „Atlantik brends“ DOO Beograd, „Vindija” DOO Lajkovac, „Silbo” DOO Beograd i „Agroglob” DOO Novi Sad.

Piše:
Pošaljite komentar