Moraćemo da stežemo kaiš i 2018. godine
Fiskalni savet je ocenio da je trogodišnji plan štednje koji je donela Vlada Srbije u načelu dobar, ali će štednja morati da se nastavi i u 2018. godini jer sadašnjim planom
neće doći do pada javnog duga do kraja 2017, što je bio cilj tih mera.Predsednik Fiskalnog saveta Pavle Petrović izjavio je na konferenciji za novinare da fiskalna konsolidacija, umesto tri godine, koliko Vlada planira, mora da traje četiri.On je dodao da i u 2018. godini dodatnim merama treba uštedeti oko 300 miliona evra da bi se smanjio deficit.
Pavle Petrović je naveo i da bi deficit, po Fiskalnoj strategiji Vlade, trebalo da se smanji s oko 6,6 odsto bruto domaćeg proizvoda na 3,8 odsto BDP-a u 2017. godini, ali to pretpostavlja veće mere uštede u srednjem roku.Po njegovim rečima, učešće javnog duga u BDP-u ne bi moglo početi da se smanjuje pre 2018, kada bi premašilo nivo od čak 83 odsto.
Petrović je kazao da bi, ukoliko dođe do zastoja u realizaciji rizičnijih delova programa, trebalo uključiti i rezrevne mere, koje bi na snagu stupile automatski.– Dobro bi bilo da je plan B već predviđen u Fiskalnoj strategiji. To bi bilo važno za međunarodne kreditore, da znaju da Vlada neće primenjivati ad hok mere ako se deficit otrgne kontroli – istakao je Petrović.
Kao primer rizičnih i neizvesnih mera, u Fiskalnom savetu navode rešavanje sudbine petrohemijskog kompleksa do sredine ove godine ili smanjenje broja zaposlenih u javnoj upravi, zbog čega je potrebno da Vlada ima rezervni plan ako se nešto od toga ne ostvari.Kako su istakli u Fiskalnom savetu, neophodno je s Međunarodnim monetarnim fondom sklopiti aranžman koji bi pratio takav program. Petrović je naglasio da trogodišnji aranžman s MMF-om povećava izglede za uspeh tog programa.
– Sličan plan donet je 2012. godine, ali se u program ušlo bez dogovora s MMF-om, a nije bio sproveden ni program za rešavanje problema javnih preduzeća i preduzeća u restrukturiranju. Zato je sada presudno da se program sprovodi uz dogovor s MMF-om – rekao je Pavle Petrović.On je naveo da su mere štednje bolne, ali su primerene teškoj situaciji javnih finansija u Srbiji.– Zbog veličine problema, umereniji plan ne bi bio odgovarajući i sigurno bi došlo do krize javnog duga, inflacije i pada BDP-a – rekao je Petrović.
D. U.
Na redu Azotara, MSK, Petrohemija...
Pavle Petrović je na konferenciji za novinare rekao da u budžetu za 2015. država nije predvidela novac za „Srbijagas”, a to znači da planira i rešavanje pitanja Azotare, MSK-a, odnosno petrohemijskog kompleksa.Podsetio je na to da su smanjene subvencije i za Železaru Smederevo, o čijoj prodaji se trenutno razgovara s američkim „Esmarkom”.To su preduzeća u kojima, kako kaže, postoji najveći rizik da se stvari otrgnu kontroli i rashodi budu veći nego što se planiralo.