Namet na kuće i stanove stiže na naplatu gotovo po staroj ceni
Rešenja o oporezivanju za ovu godinu stići će tek u maju pa obveznici treba da uplate četvrtinu prošlogodišnjeg poreza. Gradovi, odnosno opštine, taj porez razrezuju prema kretanju cena nekretnina prethodne godine. Ti podaci su već snimljeni pa ostaje da prođu proceduru od predloga opštinskih poreskih odeljenja do usvajanja na skupštinama i pisanja rešenja. Ali po onome što se sada zna, većih promena u odnosu na prethodnu godinu neće biti.
U opštinske i gradske kase ove godine će stići oko pet milijardi dinara manje. Lane je menjan Zakon o finansiranju lokalne samouprave pa je došlo do prekomponovanja u zahvatanju u korist Republike. Veći deo tog novca na lokalu opštinari neće moći da nadoknade od poreza na imovinu jer su cene nekretnina u najboljem slučaju ostale iste kao lane, a ponegde su čak i niže nego što je bilo prethodnih godina. Izuzetak su veliki gradovi, ili, bolje rečeno, nekretnine u srcu grada, odnosno u prvoj zoni.
U Novom Sadu će za ovu godinu pomenuti porez biti neznatno povećan – u proseku jedan odsto. Tačnije, za stan od 50 kvadrata star deset godina u prvoj zoni porez će biti 9.341 dinar, a to je 101 više nego lane
Za razliku od Novosađana koji će morati da daju nešto više novca, u Plandištu ostaje sve po starom.
– Najniži porez je na stare seoske kuće – kaže šefica lokalne poreske administracije Aleksandara Sakov. – Tu će po rešenju to biti 800 dinara na godišnjem nivou. To su nekretnine čija vrednost ne prelazi sumu od 400.000 dinara po tržišnim porcenama, što je i granica za oporezivanje.
Žitelji Rume neće morati da traže stara rešenja. Tamošnje odeljenje Poreske uprave već je poslalo uplatnice s akontativnim iznosima. Rate veće od prošlogodišnje četvrtine dobili su samo stari dužnici koj nisu izmirili obaveze: njima je na uplatnicama u obavezu uračunat i stari dug. Šefica tamošnje poreske administracije Mileva Kovačević kaže da je za ovu godinu porez menjan samo u prvoj zoni za „ganc” nove nekretnine. Tu nema amortizacije pa će se za stan od 50 kvadrata plaćati oko 3.000 dinara. Već iduće godine, ako ne bude promnena cena, porez će biti niži i za te obveznike jer se uračunava amortizacija od jedan odsto na godišnjem nivou.
U Kanjiži je sve poznato. Cene nisu menjane pa će žitelji tog gadića u Bačkoj plaćati sve isto kao i lane.
Ratu ovog poreza je poželjno platiti na vreme. Oni koji kasne, mogu biti kažnjni s 5.000 dinara pa do 50.000 dinara.
To nije sve kada su kazne u pitanju jer je tu i zatezna kamata od 12 odsto. Gotovo pa skuplja i od najskupljeg kredita.
D. Vujošević
Uz „dina” karticu nema provizije
Klijenti banaka koji imaju „dina” karticu mogu izmiriti svoje poreske obaveze na šalterima Uprave za trezor bez provizije – to važi i za sve druge obaveze vezane za javne rashode.
Iz Narodne banke Srbije podsećaju na to da se ta pogodnost odnosi na porez na imovinu građana, poreske obaveze paušalnih obveznika, porez na dohodak građana. Tu su još i porezi na promet motornih vozila i na dohodak građana ostvaren od poljoprivrede i šumarstva te doprinosi za socijalno osiguranje.
Šalteri Uprave se nalaze u svim većim mestima, a u Vojvodini, osim u Novom Sadu, još su i u Subotici, Somboru, Kikindi, Zrenjaninu, Vršcu, Vrbasu i Pančevu.