Linglong: Rad će kontrolisati sve relevantne institucije
Kineska kompanija “Linglong International Europe” d.o.o. iz Zrenjanina uveliko radi na izgradnji industrijskog kompleksa, koji predstavlja najveću investiciju u Srbiji.
U ovoj kompaniji radiće preko 1.200 ljudi, ne samo s teritorije grada Zrenjanina, već i iz okolnih mesta, što će, kako je najavljeno, znatno doprineti privrednom razvoju i podizanju životnog standarda u regionu. Radi se o ozbiljnom investicionom projektu, ali s obzirom na to da je delatnost ove kompanije proizvodnja pneumatika, u jednom delu javnosti se pojavila bojazan da ovakva investicija može imati negativan uticaj na životnu sredinu. Kako je uređeno pitanje da li bi, koliko i kako neki privredni subjekat uticao na životnu sredinu?
Postoje jasni zakoni Republike Srbije, kao i regulative Evropske unije kojima se ovo pitanje reguliše. Najpre, Vlada Srbije propisuje listu projekata za koje je obavezna procena uticaja, kao i listu projekata za koje se ta procena može zahtevati. Nakon toga, nosioci projekata, koji spadaju u drugu grupu, podnose zahtev za odlučivanje o potrebi procene uticaja. Ukoliko nadležni odluče da je potrebno izvršiti procenu uticaja, u narednim fazama određuje se obim i sadržina studije. Najzad, on i daje saglasnost na izrađenu studiju o proceni uticaja.
Bitno je istaći da svaki korak ovog procesa mora biti javan i da se javnost mora obavestiti o tome da je neko podneo zahtev o potrebi procene uticaja, zahtev za određivanje obima i sadržaja studije o proceni uticaja, kao i zahtev za davanje saglasnosti na studiju.
“Kompanija ’Linglong’ u potpunosti primenjuje sve propise koji se odnose na uticaj svog poslovanja na životnu sredinu, ističu u kompaniji i pomenuti koraci i jesu bili javni. Obaveštenja o ovim postupcima objavljuju se u Službenom listu grada Zrenjanina, kao i putem lokalnih listova. Takođe, sva dokumentacija u vezi sa studijama kompanije javno je dostupna svim zainteresovanima i može se naći na sajtu Grada Zrenjanina“, kažu u kompaniji „Linglong“.
Iz te kompanije kažu da su podneta tri zahteva, za tri faze izgradnje kompleksa. Odlučeno je da za prvu fazu izgradnje (portirnice, kapije…) nije potrebna studija o proceni uticaja na životnu sredinu. Za druge dve faze - za proizvodne pogone i mikserske pogone, studije su neophodne, pa ih je kompanija i izradila.
- Nakon što smo predali svoje studije, svim zainteresovanim licima je bilo omogućeno da se u zakonskom roku izjasne o njima, tako što će poslati dopise sa svojim primedbama i predlozima. Tokom navedenog procesa, za prvu studiju je stiglo 40 mišljenja zainteresovanih organa, organizacija i javnosti. Što se tiče druge studije, za vreme javne prezentacije građani su priložili 98 mišljenja, a tri su stigla od nevladinih organizacija - objašnjavaju u ovoj kompaniji.
U „Linglongu“ navode da jebilo ukupno 289 pitanja u vezi s projektom i studijom. Građane su najviše brinula zaštita vazduha i monitoring kvaliteta vazduha, uticaj projekta na vodosnabdevanje, prečišćavanje otpadne vode i zagađenje površinskih i podzemnih i uticaj na zdravlje stanovništva. Građani su iskazali i mišljenje u vezi sa sadržajem studije i načinom vođenja procedure.
Iz “Linglonga” uveravaju javnost da će se u toku gradnje proizvodnih pogona, kao i kasnije, u toku proizvodnje, pridržavati svih propisa.
- U korist toga govori i saglasnost nadležnih organa na pomenute studije. Poslovanje kompanije će kontrolisati državni organi, inspekcije zaštite životne sredine, lokalnog, pokrajinskog i republičkog nivoa, ali i zainteresovana javnost. Ona će o svemu biti blagovremeno obaveštavana u skladu s propisanim procedurama - ističu u kompaniji „Linglong“.
U kompaniji dodaju i da će javnost biti obaveštavana o postupku gradnje, a kasnije i proizvodnje, kao i o svim koracima koje će biti preduzimani u pogledu zaštite vazduha, prečišćavanja otpadnih voda, vodosnabdevanja i drugih pitanja koja brinu građane.
Briga za uticaj na „Carsku baru“ je iskazana kroz 28 pitanja. Takođe, 48 pitanja je bilo usmereno na teme protivpožarnih mera, povećane buke, posledice povećanog saobraćaja i zastarelost elektroenergetskog sistema.
- Nakon pažljivog proučavanja svih mišljenja, kompanija „Linglong“ odgovorila je na njih . Nakon toga je urađena i revizija studija, uzimajući u obzir predloge iz mišljenja, a u korist građana, zaštite životne sredine i zdravlja, kao i kompanije „Linglong“, izdata su rešenja kojima su nadležni državni organi dali svoju saglasnost na izmenjene i unapređene studije - navode u ovoj kompaniji.
Ž. Balaban