Privatnici „sanjaju” državne plate
Na kraju marta ove godine u javnom sektoru Srbije bilo je ukupno 606.344 zaposlena.
Država kao njihov poslodavac najavljuje da će im plate, ukoliko se nastavi dosadašnji rast BDP-a, do kraja ove godine znatno porasti.
Kako zaposleni u javnom sektoru čine nešto više od trećine ukupnog broja radnika u Srbiji, a njih je prema poslednjim podacima RZS na kraju marta bilo 2.092.220, ostaje otvoreno pitanje da li će i plate kod onih kojima država nije poslodavac ove godine porasti i za koliko. Jer, ne treba zaboraviti da su i sada plate u javnom sektoru znatno veće od onih u privatnom, pa čak i od republičkog proseka.
Republički zavod za statistiku objavio je podatke o prosečnoj neto plati u februaru ove godine, prema kojima je ona u Srbiji iznosila 47.819 dinara. U isto vreme zarada zaposlenih u javnom sektoru bila je 54.182 odnosno 6.363 dinara više od republičke prosečne neto zarade. U isto vreme, plata zaposlenih u javnom sektoru veća je za 9.632 dinara od prosečne neto plate u privatnom sektoru , koja je u februaru bila 44.550 dinara.
Država je od početka godine već načinila ustupke poslodavcima, jer je donela odluku da se sa 11.790 neoporezivi iznos zarade poveća na 15.000 dinara. S druge strane, povećana je minimalna cena rada sa 130 na 143 dinara po radnom satu. Značilo je to da radnici od početka godine za 184 radna sata imaju minimalnu platu od 26.312 dinara neto, a da se taj iznos smanjuje u skladu sa manjim brojem radnih sati. U praksi su poslodavci “oberučke” prihvatili povećanje neoporezivog iznosa zarade, ali radnicima nisu dali ni dinara više od povećanog minimalca, iako sada za njega manje u bruto iznosu izdvajaju nego što su to činili do kraja prošle godine.
Predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković tvrdi da su poslodavci i dalje pritisnuti velikim nametima koje plaćaju, visokim troškovima na plate i parafiskalnim nametima.
Prema zvaničnim podacima preduzeća u Srbiji već treću godinu zaredom ostvaruju profit. U prošloj godini čista zarada srpske privrede premašila je 437 milijardi dinara, što je dvostruko više u odnosu na 2016. Predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Ljubisav Orbović smatra da su ti podaci dovoljni da , pored povećanja plata zaposlenih u državnim službama “kapitalisti” i država u ovoj godini više odreše kesu.
- Veće plate i penzije- to može da kaže premijerka ako ima viška u budžetu. Ne može da kaže da će plate povećati u realnom sektoru. Plate u realnom sektoru počele su da stižu one u javnom, ali je Vlada podigla plate, što je misaona imenica za realnu privredu – objašnjava Atanacković.
Po oceni Nikole Altiparmakova, člana Fiskalnog saveta Srbije, smanjenje poreza i doprinosa na zarade jeste jedna od opcija koje mogu dovesti do povećanja neto zarada u privatnom sektoru.
- Ako se smanje porezi i doprinosi na zarade, jedna od opcija je da se to prelije na povećanje neto zarada, ali postoji i opcija da se to prelije na povećanje investicija i zapošljavanje novih radnika, čime pomažete nezaposlenima, tako da bi na kraju dana, radnici i nezaposleni bili na dobitku – istakao je Altaprimakov.
Na pitanje ima li prostora za smanjenje poreza u ovoj godini, odgovara da aktuelni fiskalni trendovi ukazuju na suficit za koji su velike šanse da se održi do kraja godine.
- To znači da će postojati neki fiskalni prostor, i onda ostaje društveno i političko pitanje kako ćete to da rasporedite. Ako povećate plate i penzije maksimalno koliko vam buyetski prostor dozvoljava, onda nećete imati velikog prostora za smanjenje poreza – rekao je Altiparmakov.
U anketi koju je ove, kao i prethodnih godina, sproveo sajt Poslovi-infostud “Najpoželjniji poslodavac 2018” , ispitani radnici istakli su da im je željena plata za ovu godinu 80.000 dinara. Zaposleni sa završenim postdiplomskim studijama u proseku očekuju platu preko 100.000, dok oni sa osnovnom školom žele oko 47.000 dinara. Oni sa srednjom školom očekuju zaradu od 58.000 dinara.
Prema rezultatima ovog istraživanja i dalje su strane kompanije najpoželjnije za rad, dok državne firme gube na popularnosti. Naime, gotovo polovina ispitanika označilo je privatne kompanije u stranom vlasništvu kao poželjne za rad, što je za skoro 40 odsto više nego pre dve godine, dok bi u državnim firmama radilo oko petina anketiranih, što je za skoro 30 odsto manje nego 2016.
Među 10 najpoželjnijih kompanija u ovoj godini , ispitanici su izabrali samo dva javna preduzeća – Telekom Srbije i EPS, i nijednu banku, ali su zato poželeli čak 8 stranih privatnih kompanija, koje su ujedno dobile i najveće ocene.
Ljubinka Malešević