Ova bakterija izaziva SMRT, POBAČAJ I MENINGITIS a našla se u OTROVNOM KAJMAKU
Infekcija listerijom bila je smrtonosna za petoro ljudi u Austriji, a austrijska mlekara "Glognic" morala je da prekine proizvodnju zbog sumnje da su neki njezini proizvodi bili izvor ove baktere.
Sada je Srbin koji je vodio ozloglašenu mlekaru osuđen na 13 meseci zatvora.
Kako je Dnevnik pisao, bivši generalni direktor mlekare (39) iz Donje Austrije, poreklom Srbin, osuđen je pred sudom u Viner Nojštatu na 13 meseci zatvora zbog ubistva iz nehata i nanošenja telesnih povreda pošto je u kajmaku koji proizvodi pronađena bakterija listerija, čija je konzumacija dovela do smrti pet osoba, i zarazila dvoje,među kojima i bebu.
Bivši generalni direktor mlekare Glognic suočio se s teškim optužbama na suđenju u Bečkom Novom Mestu, uključujući i ubistvo iz nehata. Između 2020. i 2022. smrtonosna listerija se navodno pojavila u delu fabrike u kojoj se proizvode mlečni proizvodi, poput kajmaka i sira. Zbog listerije preminulo je petoro ljudi, a šest ih je obolelo. Beba kojoj je potvrđena listerioza dobila joj je još u stomaku majke, koja se njome zarazila, zbog čega je prerano rođena. Devojčica je preživela po život opasnu sepsu.
Listerioza je akutna zarazna bolest uzrokovana infekcijom bakterijom Listeria monocytogenes. To je retka i vrlo opasna bakterija, koja u najtežim slučajevima može biti smrtonosna. U naš organizam najčešće ulazi putem kontaminirane hrane, odnosno zaražene hrane, kao što su mlečni proizvodi ili sirovo i nedovoljno oprano povrće. Široko je rasprostranjena, od prirode, preko životinja (sisar, ptice, insekti – pauci), do hrane.
Listerija se može razviti na temperaturama ispod 0 stepeni Celzijusa i do 45 stepeni. To znači da se može razmnožavati i u hladnjaku, što je čini posebno opasnim.
- Listerija je vrlo opasna bakterija, najčešće se nalazi u odvodima, u ovom slučaju odvodima u objektima za proizvodnju hrane. Dovoljno je da radnici hodaju preko tih površina i da bakterije ostanu na njihovim čizmama i cipelama i tako dođu do pogona gde se hrana pakuje, sortira ili proizvodi - kazao je prof. dr Dragojlo Obradović, predsednik Udruženja mikrobiologa Srbije.
Kako dolazi do kontaminacije
Iz Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograda navode da povrće može biti kontaminirano listerijom kroz tle, a hrana može biti kontaminirana tokom procesa pripreme. Bakterija se može razmnožiti do te mere da je moguća bolest u procesu distribucije ili skladištenja hrane.
- Kontaminacija je moguća i pre i posle termičke obrade, dobijete dobru hranu, ali onda se ona kontaminira u procesu pakovanja ili sortiranja - objasnio je prof. Obradović.
Listerija je česta bakterija u mleku i mlečnim proizvodima, kod trudnica može prouzrokovati spontani pobačaj ili prevremeni porođaj, a kada zahvati centralni nervni sistem, prouzrokuje meningitis.
Od trenutka infekcije može proći nekoliko dana do pojave prvih simptoma, ali može proći i duže, čak i nekoliko meseci. Inkubacija obično traje od sedam do 30 dana, najčešće 21 dan.
Osobe koje imaju veći rizik od infekcije su stare osobe, trudnice, novorođenčad, bolesnici s malignim hematološkim bolestima i osobe oslabljenog imuniteta. U većini slučajeva simptomi su: mučnina, groznica, bolovi u mišićima, dijareja, ukočeni vrat, glavobolja, zbunjenost, konvulzije, problemi s ravnotežom.