OD SLUČAJNOG RECEPTA DO IMPERIJE Bez ranč preliva nema dobrog roštilja!
Pisci su ga nazvali „Velikim američkim umakom“
Ranč je najprodavaniji preliv za salatu u Sjedinjenim Američkim Državama i tako je otkako je krajem 20. veka preuzeo primat od italijanskog preliva.
Ranč danas ravnopravno konkuriše kečapu i drugim umacima, kao kremasti sos za sve — od pilećih krilca i pohovanih krastavaca do, možda najkontroverznije, pice.
Postao je sveprisutan, svestrani stub američke gastronomije koji se lako nalazi u prodavnicama, kuvarima i na jelovnicima. Postoje čitave kuvarske knjige, pa čak i restorani posvećeni upravo tom ukusu.
Voljen i osporavan, ranč se uvukao i u kulturne kodove zemlje. Pisci su ga nazvali „Velikim američkim umakom“, a manje laskavo i „ekstravagantnim“. U sebi nosi notu nostalgije, kaže Nik Higins, izvršni menadžer u kompaniji koja je vlasnik brenda Hidden Valley Ranch, koja svesno koristi tu sentimentalnost i neguje bazu najvernijih ljubitelja ovog ukusa.
Viralne rasprave o hrani koje njihov proizvod pokreće — i njih spremno prihvataju.
„Volimo to“, kaže Higins. „To je jedna od onih stvari o kojima možemo raspravljati kao ljudi, i to je sasvim u redu.“
Put kojim je ranč stigao na sam vrh tipično je američka priča, težak poduhvat koji priziva duh preduzetništva.
„Ono što je počelo gotovo kao šala postalo je industrija vredna više miliona dolara“, objasnio je pokojni Stiv Henson u tekstu za Los Angeles Times o svom čuvenom prelivu i kompaniji Hidden Valley Ranch, poslu sa naručivanjem poštom koji je pokrenuo pedesetih godina prošlog veka, a dve decenije kasnije prodao kompaniji The Clorox Company.
Kao vodoinstalater na Aljasci, Henson je ranč prvo služio radnicima. Njegova mešavina začinskog bilja, začina, mlaćenice i majoneza postala je toliki hit među gostima Hidden Valleyja, ranča za turiste koji je otvorio u Kaliforniji sa suprugom, da je počeo da prodaje suvi miks za pripremu kod kuće. Kasnije je Clorox izbacio i flaširanu, dugotrajnu verziju, a konkurenti poput Ken’sa, Kraft Foodsa i Wish-Bonea ubrzo su se priključili.
Debi Vilson Pots obožava ranč. Njena porodica vlasnik je Cold Spring Tavern u Kaliforniji, prvog mesta koje je služilo Hensonov preliv izvan njegovog ranča. Njena pokojna tetka, koja je poznavala Hensona, jednom je opisala svoj prvi zalogaj ovim rečima: „Eksplodiralo mi je u ustima kao teretni voz“.
Ranč je zatim osvojio celu Ameriku. U knjizi „American Cuisine and How It Got This Way“ Pol Fridman navodi ranč dresing uz suši, rukolu i druge prehrambene trendove osamdesetih godina, iste decenije u kojoj su se pojavili i Cool Ranch Doritos.