Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

KAD TE VEŠTAČKA INTELIGENCIJA POGLEDA U OČI Na osnovu slike piše dijagnozu

16.09.2025. 13:31 13:35
Piše:
Izvor:
Tanjug
s
Foto: pixabay.com/ilustracija

LONDON: Istraživači su obučavali veštačku inteligenciju tako što su skenirali više od 10.000 očiju i ona sada može da oceni kojim pacijentima sa obolelom rožnjačom je potrebno hitno lečenje, saopštilo je Evropsko društvo hirurga katarakte i refraktivnih hirurga.

Kod nekih pacijenata sa keratokonusom (bolest rožnjače), dovoljno je samo lečiti bolest kako ne bi napredovala, dok je kod drugih neophodno hitno lečenje kako ne bi došlo do trajnog gubitka vida.

Veštačka inteligencija, imaće u budućnosti važnu ulogu u tome da se spase vid, smanji broj transplantacija, i preoblikuje nega očiju.

U studiji predstavljenoj na 43. kongresu Evropskog društva hirurga katarakte i refraktivnih hirurga, predstavljeni su rezultati istraživanja.

Istraživanje se fokusiralo na ljude sa keratokonusom, oštećenjem vida koje se generalno razvija kod tinejdžera i mladih odraslih i ima tendenciju da se pogoršava u odraslom dobu.

Ova bolest pogađa do 1 od 350 ljudi.

U nekim slučajevima, stanje se može kontrolisati kontaktnim sočivima, ali u drugim se brzo pogoršava i ako se ne leči, pacijentima može biti potrebna transplantacija rožnjače.

Trenutno je jedini način da se utvrdi kome je potrebno lečenje praćenje pacijenata tokom vremena.

Istraživači su koristili veštačku inteligenciju da bi procenili slike očiju pacijenata, u kombinaciji sa drugim podacima, i da bi uspešno predvideli kojim pacijentima je potrebno brzo lečenje, a za koje može nastaviti sa praćenjem.

Studiju su sproveli dr Šafi Balal i kolege iz očne bolnice Murfilds NHS Fondacije Trast u Londonu i Univerzitetskog koledža u Londonu (UCL), Velika Britanija.

Balal je objasnio da se kod ljudi sa keratokonusom, rožnjača - prednji prozor oka - ispupčuje ka spolja.

Kako je naveo, keratokonus izaziva oštećenje vida kod mladih pacijenata radnog doba i najčešći je razlog za transplantaciju rožnjače u zapadnom svetu.

Izvor:
Tanjug
Piše:
Pošaljite komentar