Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Kako studirati u inostranstvu?

15.05.2016. 20:45 13:33
Piše:

Kako da jedan deo svojih studija naši studenti provedu na nekom od 140 univerziteta širom Evrope, detaljno je predstavljeno

na Fakultetu tehničkih nauaka Univerziteet u Novom Sadu. Reč je o programu Erazmus plus (Erasmus ) koji sprovodi organizacija ESAA (Erasmus Student and Alumni Ašociation) u saradnji sa Fakultetom tehničkih nauka i UNS, a koji omogućava akademcima sva tri nivo studija - osnovnih, master i doktorskih, da na nekom od izabranih fakulteta, a koji su u ponudi, studiraju i borave u vremenskom rasponu od tri do 12 meseci. Promovisani programi mobilnosti u okviru Erazmus plus programa studentima omogućavaju da steknu nova znanja i iskustva, prošire svoje vidike. Uz to ide i upoznavanje sa zemljom domaćinom i sticanje novih prijatelja, potvrdiće vam svako ko je iskoristio ovu priliku.

Prema rečima Katarine Vaščić, koja radi na promociji programa Erazmus plus u okviru Oraganizacije ESAA (krovna organizcija koja objedinjuje sve studentske organizacije u EU koje se bave mobilnošću) do sada je tri miliona studenata u Evropi učestvovalo u razmeni u okviru ovog pojekta. Plan je da do 2020. bude razmenjeno 20 odsto studentske populacije ili svaki peti akademac. To otvara velike mogućnosti i ovdašnjim studetima koji su im već na rasploganju, ali utisak je da ih još ne koriste dovoljno.

- Studenti koji su bili u razmeni imaju 85 odsto veće šanse da dođu do posla jer na studijama u inostranstvu stiču ne samo potrebana znanja i nova isksutva, već i hrabrost kao i fleksibilnost, što često deluje podsticajno da se i sami kasnije upuste u otvaranje svojih firmi i pokretanje poslova – istakla je Katarina Vaščić.

U programu Erazmus plus, njegov segment mobilnosti, uključene su sve zemlje Evropske unije kao i Island, Lihtenštajn, Norveška, Makedonija i Turska.

- Celokupni buyet ovog programa je 22,4 miliona evra za 2016. godinu, a za Zapadni Balkan je planirano je 3.600 stipendija, od kojih bi 300 mogli da iskoriste studenti UNS. Zavisno od zemlje, stipendije se kreću od 750 do 850 evra mesečno – istakla je Ivana Vujkov, šef Kancelarije za međunarodnu saradnju Univerziteta u Novom Sadu.

Da bi student stigao do sopstvenog ostvarenja mobilnosti prethodno mora da prođe korz konkurs na fakultetu. Neophodno je da prikupi traženu dokumentaciju, ispuni određene uslove i popuni tražene aplikacije. Među najvažnijim stvarima su motivaciono pismo, potvrda o jezičkoj kompetenciji, kompatibilnost ili poklapanje predmeta na studijskim programaiama ovde i u gostima, zatim biografija, poželjno je što bogatija, a od velike je važnosti da to bude sve kako je traženo i ispunjeno, detaljno i uredno.

Stručni saradnik Službe za međunarodnu saradnju FTN Nemanja Dukić podsetio je na to da se ovakvi konkursi raspisuju dva puta godišnje, a da je u toku i privodi se kraju konkurs za zimski smemestar 2016/2017. školsku godinu. Pre odluke da se konkuriše, važno je steći osnovne informacije o programu mobilnosti, a to znači pregledati sajtove, videti koji su konkursi otvoreni, koji su rokovi, pregledati sajt stranog fakulteta na koji bi se išlo, utvrditi kolika su poklapanja s ovdašnjim studijama, zbog kasnijeg priznavanja ispita… Detalji se mogu naći na Portalu mobilnosti studenata Fakulteta tehničkih nauka, kada je o studentima FTN-a reč. I studenti ostalih fakulteta imaju konatakt osobe za programa Erazmus plusa, a svaki konkurs se obajavljuje i na poratalu Univerziteta u Novom Sadu.

V. Crnjanski

 

Odluku donosi strani fakultet

Treba da znati da posle evaluacije konkursne dokumentacije koja se radi kod nas na fakultetima našeg Univerziteta, konačnu odluku o prihvatanju korisnika mobilnosti donosi partnerska visokoobrazovna institucija u inostranstvu, ona za koju je naš student konkurisao.

Piše:
Pošaljite komentar