Irena Plaović dobitnica Brankove nagrade Matice srpske
Studentkinja Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Irena Plaović s Katedre za srpsku književnost sa južnoslovenskim književnostima za rad
pod nazivom “Retorička priroda “Slova o svetom knezu Lazaru” nepoznatog Ravaničanina” dobitnica je prve Brankove nagrade Matice srpske, koja joj je dodeljena u Salonu Matice srpske. Brankova nagrada, u čast pesnika Branka Radičevića, dodeljuje se za najbolje radove studenata filozofkih i filoloških fakulteta u Srbiji.
Na ovogodišnji konkurs pristiglo je 18 diplomskih i seminarskih radova iz Beograda, Novog Sada i Istočnog Sarajeva, a žiri koji su činili prof.dr Dragana Vukićević, Radoslav Eraković, Vojislav Jelić, dr Gorana Raičević i doc. dr Zorica Hadžić jednoglasno je odlučio da prvu nagradu dobije Irena Plaović, dok su drugo mesto podelile studentkinja Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu Nikolina Tutuš s Odseka za srpsku književnost, za rad pod nazivom “Simbolika bilja u “Srbljaku” i studentkinja Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu Natasja Čičić s Odseka za klasične nauke, za rad pod nazivom “Digenis Akrita - graničar epskog i romanesknog”.
Treću nagradu dobila su tri kandidata: student Filozofskog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu Davor Arnaut za rad pod nazivom “Hronotop Bosne 1878. u Andrićevom djelu”, studentkinja Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu Katarina Pantović s Odseka za komparativnu književnost za rad “Suvišne žene u romanima “Seoska učiteljica” Svetolika Rankovića i “Nečista krv” Borislava Stankovića” i studentkinja Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu Svetlana Savić s Odseka za srpsku književnost za rad po nazivom “Eros i Tanatos u pripovetkama srpskih realista (Milovan Glišić, Janko Veselinović, Laza Lazarević, Svetolik Ranković, Simo Matavulj)”.
Prof. dr Vojislav Jelić kaže da je došlo vreme da se ćuti, više nego da se govori i da danas nije teško napisati knjigu koju neće niko pročitati.
- Još u 19. veku na obroncima Fruške gore u Irigu postojalo je čitalište, da bi kasnije bilo otvoreno u Novom Sadu, a zatim i u Sremskim Karlovcima. Treba da pamtimo staro, jer je današnji moderan čovek možda i zatrpan mnoštvom knjiga, kako ne bi čitao onu jednu, glavnu - knjigu života - kaže prof. Jelić i dodaje da nesporazumi među ljudima nastaju posle razgovora, nikako nakon ćutanja, kako je govorio Ortega. Prema njegovim rečima, ne razumemo se , iako pričamo istim jezikom.
- Živimo u vreme koje nije svečano, jer je sramota biti uzvišen, a takvih je malo. Ove nagrade će podstaći sve nas, a moram da kažem da sam jedna u nizu koja je dobila nagradu iz oblasti medijalistike i da se nadam da će se dobar niz nastaviti - kaže dobitnica prve nagrade Irena Plaović i dodaje da su oblast njenog rada bile retorika i topika Srednjeg vka.
Maša Stakić
Nagrada u Brankovu čast
Povodom stogodišnjice smrti pesnika Branka Radičevića na sednici Upravnog odbora 17. oktobra 1948. Matica srpska ustanovila je Brankovu nagradu. Od tada, Matica svake godine dodeljuje nagrade za najbolje radove iz oblasti književnosti studentima za seminarske i diplomske radove napisane tokom redovnih studija, kao i za master radove pisane ili prevedene na srpski jezik. Predmeti radova mogu biti iz istorije i savremene srpske književnosti i iz drugih literatura sveta, kao i iz kruga teorijskih pitanja literature.