Trećina dece Srbije u riziku siromaštva
Pre nekoliko dana UNICEF je objavio da će 2030. godine 69 miliona dece umreti od uzroka koji se uglavnom mogu sprečiti, da će 167 miliona dece živeti u siromaštvu,
a 750 miliona žena će se venčati još u detinjstvu, ako se svet u većoj meri ne fokusira na teškoće sa kojima se suočavaju najugroženija deca.
U glavnom godišnjem izveštaju UNICEF-a “Stanje dece sveta” prikazana je slika surove realnosti koja očekuje najsiromašniju decu sveta ako vlade, donatori, poslovni sektor i međunarodne organizacije ne ubrzaju realizaciju aktivnosti usmerenih ka ispunjavanju njihovih potreba.
U okviru analize je i istraživanje obavljeno u Srbiji o položaju žena i dece u 2014. Ono je pokazalo da su siromaštvom najviše pogođena deca i porodice s više dece, pa je tako 30 odsto njih u riziku od siromaštva. Došlo je i do pogoršanja uhranjenosti najsiromašnije dece: 14 odsto zaostaje u rastu, dok je 10 odsto dece mlađe od pet godina iz romskih naselja pothranjeno. Samo polovina najsiromašnije dece uzrasta od 6 do 23 meseca dobija najmanje dva mlečna obroka dnevno.
Stopa smrtnosti odojčadi u romskim naseljima dvostruko je veća u odnosu na srpski nacionalni prosek. Tek polovina dece u Srbiji pohađa neku vrstu programa učenja u ranom detinjstvu – samo devet odsto najsiromašnije dece i šest odsto dece iz romskih naselja uzrasta od 3 do 5 godina ide u vrtić, u odnosu na 82 odsto dece iz najbogatijih domaćinstava. Svako četvrto jednogodišnje dete se fizički kažnjava, a skoro 40 odsto uzrasta od 10 do 14 godina izloženo je nasilnim metodama disciplinovanja kod kuće. Još uvek je široko rasprostranjeno verovanje – kod 52 odsto stanovništva – da je za decu sa fizičkim ili senzornim smetnjama u razvoju i invaliditetom bolje da idu u specijalne škole, dok 68 odsto isto misli i za decu s intelektualnim smetnjama.
LJ. M.