U gradu tendencija opadanja nezaposlenosti
Nešto više od 15.500 nezaposlenih Novosađana nalazi se na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje – filijala Novi Sad, što je 18,16 odsto manje nego lane. U ukupnom broju, žene učestvuju s 55,68 procenta, mladih do 30 godina je 20,63 odsto, a starijih od 50 nešto više od 30 procenata.
– Postoji tendencija opadanja broja nezaposlenih, a razlozi za to su veći broj prijavljenih potreba za radnicima, mere aktivne politike zapošljavanja, kao i dolazak velikih stranih investitora – kaže za „Dnevnik” zamenica pi-ara NSZ-a Renata Vukmirović.
Filijala ima problem kod popunjavanja slobodnih radnih mesta za zanimanja poput lekara-specijalista (dermatologija, ORL, pedijatrija, radiologija, kardiologija, ginekologija,...), profesora matematike, fizike i stranih jezika, diplomiranih inženjera iz oblasti informacionih tehnologija i telekomunikacija, ali i knjigovođa, negovateljica, medicinskih sestara, zavarivača, limara... Zadovoljenje potreba poslodavaca otežano je za sledeće profile: komercijalista na terenu, agenti osiguranja, menadžeri prodaje, građevinski radnici i radnici mašinske struke.
– Ne može se reći da svih tih profila nema evidentiranih u NSZ-u, već da u velikom broju slučajeva informisane osobe odbijaju da prihvate ponudu, najčešće zbog udaljenog mesta rada ili ponuđenih uslova, ali i neposedovanja odgovarajućih kompetencija potrebnih za određeno radno mesto – objašnjava naša sagovornica.
S druge strane, najteže do posla dolaze profili za koje postoji daleko veći broj osoba na evidenciji nego što je registrovanih slobodnih radnih mesta, a među njima su krojači, radnici iz oblasti poljoprivrede, proizvodnje i prerade hrane, upravni tehničari, daktilografi, auto-električari, kulturološki tehničari...
Takođe, svoju budućnost najčešće vide u inostranstvu, poput Nemačke, Slovačke, Holandije, Švedske i Austrije, oni koji rade kao medicinske sestre, negovateljice, programeri i informatičari, zavarivači i lekari.
– Nezaposlene osobe koje su zainteresovane za rad u inostranstvu informišu se preko migracionih servisnih centara – navodi Renata Vukmirović. – Godišnje se izda oko 800 radnih dozvola stranim državljanima koji žele da rade kod nas. Ove godine su do 21. juna izdate 422 radne dozvole, a zanimanja za koja se izdaju su menadžeri, diplomirani inženjeri rudarstva za eksploataciju nafte i zemnog gasa, programeri i drugi.
Nacionalna služba za zapošljavanje sezonske poslove tretira kao i svaki drugi radni odnos, bez obzira na to da li se zasniva u formi privremenih i povremenih poslova ili rada na određeno vreme. Analizirajući prijave poslodavaca u Novom Sadu, može se reći da se tokom leta povećava potražnja za građevinskim radnicima, molerima, konobarima, kuvarima, frizerima, peračima automobila, dostavljačima, pica majstorima i recepcionerima.
- Po iskustvima NSZ-a, nezaposleni bi najviše želeli da nađu posao za stalno, ali zbog situacije na tržištu rada i nemogućnosti da se zaposle na taj način, prihvataju i poslove sezonskog karaktera – kaže Renata Vukmirović. – Poslodavci pre svega poštuju zakonske propise kojima je regulisana ta oblast i uglavnom imaju korektan odnos prema radnicima.
L. Radlovački