У граду тенденција опадања незапослености
Нешто више од 15.500 незапослених Новосађана налази се на евиденцији Националне службе за запошљавање – филијала Нови Сад, што је 18,16 одсто мање него лане. У укупном броју, жене учествују с 55,68 процента, младих до 30 година је 20,63 одсто, а старијих од 50 нешто више од 30 процената.
– Постоји тенденција опадања броја незапослених, а разлози за то су већи број пријављених потреба за радницима, мере активне политике запошљавања, као и долазак великих страних инвеститора – каже за „Дневник” заменица пи-ара НСЗ-а Рената Вукмировић.
Филијала има проблем код попуњавања слободних радних места за занимања попут лекара-специјалиста (дерматологија, ОРЛ, педијатрија, радиологија, кардиологија, гинекологија,...), професора математике, физике и страних језика, дипломираних инжењера из области информационих технологија и телекомуникација, али и књиговођа, неговатељица, медицинских сестара, заваривача, лимара... Задовољење потреба послодаваца отежано је за следеће профиле: комерцијалиста на терену, агенти осигурања, менаџери продаје, грађевински радници и радници машинске струке.
– Не може се рећи да свих тих профила нема евидентираних у НСЗ-у, већ да у великом броју случајева информисане особе одбијају да прихвате понуду, најчешће због удаљеног места рада или понуђених услова, али и непоседовања одговарајућих компетенција потребних за одређено радно место – објашњава наша саговорница.
С друге стране, најтеже до посла долазе профили за које постоји далеко већи број особа на евиденцији него што је регистрованих слободних радних места, а међу њима су кројачи, радници из области пољопривреде, производње и прераде хране, управни техничари, дактилографи, ауто-електричари, културолошки техничари...
Такође, своју будућност најчешће виде у иностранству, попут Немачке, Словачке, Холандије, Шведске и Аустрије, они који раде као медицинске сестре, неговатељице, програмери и информатичари, заваривачи и лекари.
– Незапослене особе које су заинтересоване за рад у иностранству информишу се преко миграционих сервисних центара – наводи Рената Вукмировић. – Годишње се изда око 800 радних дозвола страним држављанима који желе да раде код нас. Ове године су до 21. јуна издате 422 радне дозволе, а занимања за која се издају су менаџери, дипломирани инжењери рударства за експлоатацију нафте и земног гаса, програмери и други.
Национална служба за запошљавање сезонске послове третира као и сваки други радни однос, без обзира на то да ли се заснива у форми привремених и повремених послова или рада на одређено време. Анализирајући пријаве послодаваца у Новом Саду, може се рећи да се током лета повећава потражња за грађевинским радницима, молерима, конобарима, куварима, фризерима, перачима аутомобила, достављачима, пица мајсторима и рецепционерима.
- По искуствима НСЗ-а, незапослени би највише желели да нађу посао за стално, али због ситуације на тржишту рада и немогућности да се запосле на тај начин, прихватају и послове сезонског карактера – каже Рената Вукмировић. – Послодавци пре свега поштују законске прописе којима је регулисана та област и углавном имају коректан однос према радницима.
Л. Радловачки