Obeležena 75. godišnjica Ardenske bitke
BRISEL: Saveznici i bivša neprijateljska Nemačka zajedno su obeležili 75. godišnjicu jedne od najvažnijih bitaka u Drugom svetskom ratu - Ardenske bitke, koja je zaustavila ofanzivu Adolfa Hitlera i preokrenula tok rata.
U zoru 16. decembra 1944. godine, preko 200.000 nemackih vojnika zapocelo je najneočekivaniji proboj kroz guste šume Belgije i brdovitog luksemburškog Ardena, preneo je AP.
Iskoristivši faktor iznenađenja, hladnoću i iscrpljenost američkih vojnika, Nemci su probili liniju fronta toliko duboko da je bitka postala poznata kao Bitka za izbočinu.
Prvobitno manje brojne, američke trupe su uspele da odgode napad u žestokim borbama dok nije pristiglo pojačanje i preokrenule bitku do Božića.
Posle mesec dana borbe, ulazak u Nemačku bio je nezaustavljiv.
Ministar odbrane SAD Mark Esper odao je počast više od 19.000 americkih vojnika koji su poginuli u jednoj od najkrvavijih bitaka u istoriji nacije.
Njihov napor ne samo što je odbranio Ameriku, već su osigurali i da narodi Evrope ponovo budu slobodni, rekao je Esper, nazivavši Bitku za izbočinu jednom od najvećih u istoriji Amerike.
Nakon što su se borbe u Ardenskoj bitci završile 28. januara 1945. savezničke trupe napale su Nemačku, što je na kraju dovelo do predaje nacista i kraja rata u Evropi.
Nemačka je sada saveznik Sjedinjenih Američkih Država i njenih ratnih partnera u NATO.