Beg od užarenog betona Novosađani potražili na Štrandu
Dunav je naše more i to ni koronavirus promeniti neće. Ljubav Novosađana prema plaži “Štrand” poznata je od davnina, a kad Sunce upeče najprijatnije je pored reke, pod krošnjama drveća, po mogućstvu uz neki hladni napitak ili poslasticu.
Imajući u vidu da je živa u termometru juče prebacila tričavih 35 stepeni (a na nekim mestima dosegla i do 40) celzijusovih, beg od gradske vreline većina sugrađana potražila je upravo na najlepšem dunavskom kupalištu.
Poslednjeg vikenda u avgustu, neposredno pred početak školske godine, čini se da su u kupanju na Dunavu i igrarijama na obali najviše uživali najmlađi, brčakajući se u plićaku ili praveći kule od peska, pod budnim okom roditelja, baka i deka, a kad im je to dosadilo zabavu su potražili na ljuljuškama u hladu, spuštajući se niz tobogan, i za decu sve popularniji “zip lajn”.
Istini za volju, rashlađivanje u reci prijalo je i nešto starijim sugrađanima, a ko plivanje ne voli, tu je osveženje pod tuševima. Šum vode i dečju graju, s vremena na vreme prekidao je zvuk pištaljke, jer uvek ima onih koji misle da za njih pravila ne važe, te plivaju izvan za to predviđenog dela reke, pa su nadležni prinuđeni da ih opominju. Spasioci na Štrandu saglasni su u tome da im najviše brige zadaju deca, odnosno njihovi neodgovorni roditelji, koji ne vode računa o svom podmlatku, a neretko im i sopstvenim ponašanjem daju loš primer.
Na osnovu pravilnika Instituta za javno zdravlje
vojvodine JKP “Gradsko zelenilo” donelo je odluku o korišćenju kupališta, te tako u toku epidemije virusa KOVID 19 na 100 kvadratnih
metara istovremeno može boraviti 15 osoba, što znači da na Štrandu može biti 14.400 ljudi. U skladu s tim, minimalna distanca između dvoje posetilaca trebalo bi da bude dva metra, a to se odnosi i na boravak u vodi. Ta preporuka ne važi za članove porodice ili istog domaćinstva. Osim toga, redovno se kontroliše kvalitet vode i nekoliko puta u toku dana dezinfikuju se ležaljke i klupe, a preporuka je i da se nakon kupanja u Dunavu posetioci istuširaju.
I dok su jedni poslednji vikend u avgustu provodili uz društvene igre i knjige u hladu, bez obzira na gotovo tropske temeperature, čini se da je više bilo onih koji su uživali u sunčevim zracima. U zavisnosti od dubine yepa ili navike, za nabacivanje “boje” nekoliko je lokacija na Štrandu. Ko ne voli sunčanje na peškiru, travi ili pesku, sešće pod suncobran i ležaljku u nekom od kafića na plaži, koji, da li zbog preporučene distance ili drugog razloga, juče i nisu baš bili dupke puni.
Ljubitelji pisane reči iz biblioteke pod krošnjama drveća na Štrandu mogu pozajmiti knjige, prelistati dnevnu štampu, ali i različitu literaturu za decu. - Stariji sugrađani najviše čitaju novine, dok najmlađi po knjige dolaze s roditeljima - objasnila je bibliotekarka Nataša Bundalo Mikić. - Odrasli se uglavnom interesuju za krimi romane i razne časopise, a posetioci dnevno pozajme oko 20 knjiga.
Iskusni štrandaroši tradicionalno se druže uz karte, čašicu razgovora i neko meze, da li pod krošnjama drveća ili oko kabina i to, kažu, nikakva epidemija promeniti neće.
Posle aktivnosti u vodi ili na pesku, itekako se ožedni i ogladni. Ko ne ponese mezetluk od kuće, glad može utoliti brzom hranom i grickalicama, a u vrele letnje dane nakon jela nema bolje poslastice od sladoleda.
J. Vukašinović