Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Gligić: Lambda soj je moguć u Srbiji, vakcine su efikasne

11.08.2021. 09:16 09:17
Piše:
Foto: Tanjug/Rade Prelić

BEOGRAD: Virusolog Ana Gligić smatra da će pre ili kasnije i u Srbiji biti registrovana opasnija lambda varijanta korona virusa, ali ne očkuje jači udar kovida u budućnosti, jer podaci o bolničkim pacijentima ukazuju da su vakcine efikasne.

Gligić je za Novosti rekla da je lamda varijanta virusa korona sa tri mutacije na spajk proteinu, zbog kojih je zaraznija i otpornija na antitela, otkrivena do sada u 30 država i da je u nekom trenutku možemo očekivati u Srbiji, ali ne deli projekcije većine epidemiologa u državi da bi korona mogla da udari jače nego do sada, već je na osnovu dosadašnjeg višedecenijskog virusološkog iskustva mišljenja da bolest ipak slabi.

Bez obzira na sve nepoznanice o virusu korona i posle godinu i po dana od početka pandemije, podatak da je 90 odsto obolelih od kovida na bolničkom lečenju nevakcinisano dovoljno govori da vakcine rade, smatra nekadašnja direktorka Nacionalne referentne laboratorije za variolu i druge viruse.

Ona je mišljenja da, ako se uzme broj zaraženih od početka epidemije i 50,2 odsto vakcinisanih među odraslom populacijom koji su primili bar jednu dozu, to predstavlja visok kolektivni imunitet na koronu, a pošto delta soj u većini slučajeva proizvodi lakšu kliničku sliku sve ukazuje da virus slabi, ali ima veću prenosivost.

Teže forme bolesti se razvijaju samo kod nevakcinisanih i zato nam nije potrebna treća doza vakcine, već treba poraditi na tome da što više ljudi bude imunizovano sa prve dve, zaključila je Gligić.

Piše:
Pošaljite komentar