Održan pomen Bukovčanima stradalim od ustaša
Prošlo je osam decenija od tog 22. avgusta 1942. godine, a Bukovčani se sećaju i obeležavaju ovaj datum.
Tada je ovo mesto, koje se nalazi na severnim obroncima Fruške gore, doživelo istinski pomor od ustaške kame i kuršuma. Naime, ustaše su u avgustu krenule u ofanzivu na Frušku goru i ni Bukovac nisu zaobišle. Naredbu je izdao njihov poglavnik Ante Pavelić, a sproveo je krvnik Viktor Tomić. Naročitu pomoć imao je od Vjekoslava Maksa Luburića, kako neki tvrde, pokatoličenog Srbina, koji je neviđene zločine činio u logoru Jasenovac.
Tog datuma u ovom sremskom selu ubijeno je 399 ljudi. Uz to, mnogi su poslani u logor u Sremskim Karlovcima, odakle su deportovani u Jasenovac i kaznionu u Sremskoj Mitrovici. U svemu su ustašama pomagali domaći Nemci, koji su se u Bukovac doselili početkom prošlog veka i proterali ljude iz njihovih kuća. Reč je o delu sela, koji su lokalci oduvek nazivali „Švapska“.
Potkazivali su sve one na koje se sumnjalo da su povezani s Pokretom otpora. Tog 22. avgusta, pre osamdeset godina, ubijali su čeljad koju su našli u kućama. Ustašama ni to nije bilo dovoljno, nego nisu ostavljali u životu ni kokoške, piliće, pse, mačke i stoku. Ništa im nije promicalo. U znak sećanja na taj krvavi ustaški pir održan je juče pomen žrtvama terora. Pomen su služili protojerej stavrofor Hayi Dragan Vidaković i jerej Slavoljub Vidaković, koji stoluju u seoskom hramu Vaznesenja Gospodnjeg, u narodu poznatiji kao Spasovdan.
Brošura
Ovim povodom, zahvaljujući pomoći Grada Novog Sada, ali i onima koji vode Bukovac, štampana je brošura. To se dogodilo prvi put i zato sve pohvale onima koji su to uradili.
U brošuri je tekst o zločinima ustaša, sećanja dveju žena, ali i ona koja su pronađena u Arhivu Vojvodine. Takođe su navedena i imena poginulih Bukovčana u Drugom svetskom ratu kao i onih koje je preki ustaški sud osudio na smrt streljanjem.
Potom su sećanja na ovaj pogrom govorili učenik OŠ „22. avgust“ Nikola Stankov, kao i profesor istorije u ovoj obrazovnoj ustanovi Nenad Minaković.
Prisutnima se obratio i Stanko Ljubičić, pomoćnik gradonačelnika Novog Sada Miloša Vučevića.
- Bukovac je mnogo stradao za vreme Drugog svetskog rata, a od 1.700 stanovnika ovog sela, koliko ih je živelo u ovom mestu pre početka ratnih dejstava, mir je dočekalo njih 700. Mnogo žrtava je palo. Zato prošlost ne smemo da zaboravimo, ali moramo da mislimo na budućnost – istakao je Ljubičić.
Tekst i foto: M. Pavlović