Одржан помен Буковчанима страдалим од усташа
Прошло је осам деценија од тог 22. августа 1942. године, а Буковчани се сећају и обележавају овај датум.
Тада је ово место, које се налази на северним обронцима Фрушке горе, доживело истински помор од усташке каме и куршума. Наиме, усташе су у августу кренуле у офанзиву на Фрушку гору и ни Буковац нису заобишле. Наредбу је издао њихов поглавник Анте Павелић, а спровео је крвник Виктор Томић. Нарочиту помоћ имао је од Вјекослава Макса Лубурића, како неки тврде, покатоличеног Србина, који је невиђене злочине чинио у логору Јасеновац.
Тог датума у овом сремском селу убијено је 399 људи. Уз то, многи су послани у логор у Сремским Карловцима, одакле су депортовани у Јасеновац и казниону у Сремској Митровици. У свему су усташама помагали домаћи Немци, који су се у Буковац доселили почетком прошлог века и протерали људе из њихових кућа. Реч је о делу села, који су локалци одувек називали „Швапска“.
Потказивали су све оне на које се сумњало да су повезани с Покретом отпора. Тог 22. августа, пре осамдесет година, убијали су чељад коју су нашли у кућама. Усташама ни то није било довољно, него нису остављали у животу ни кокошке, пилиће, псе, мачке и стоку. Ништа им није промицало. У знак сећања на тај крвави усташки пир одржан је јуче помен жртвама терора. Помен су служили протојереј ставрофор Hayi Драган Видаковић и јереј Славољуб Видаковић, који столују у сеоском храму Вазнесења Господњег, у народу познатији као Спасовдан.
Брошура
Овим поводом, захваљујући помоћи Града Новог Сада, али и онима који воде Буковац, штампана је брошура. То се догодило први пут и зато све похвале онима који су то урадили.
У брошури је текст о злочинима усташа, сећања двеју жена, али и она која су пронађена у Архиву Војводине. Такође су наведена и имена погинулих Буковчана у Другом светском рату као и оних које је преки усташки суд осудио на смрт стрељањем.
Потом су сећања на овај погром говорили ученик ОШ „22. август“ Никола Станков, као и професор историје у овој образовној установи Ненад Минаковић.
Присутнима се обратио и Станко Љубичић, помоћник градоначелника Новог Сада Милоша Вучевића.
- Буковац је много страдао за време Другог светског рата, а од 1.700 становника овог села, колико их је живело у овом месту пре почетка ратних дејстава, мир је дочекало њих 700. Много жртава је пало. Зато прошлост не смемо да заборавимо, али морамо да мислимо на будућност – истакао је Љубичић.
Текст и фото: М. Павловић