Predstavljena knjiga Đorđa Randelja o patrijarhu Pavlu
Knjiga “ Patrijarh Pavle, svetac kojeg smo poznavali” novinara i publiciste Đorđa Randelja predstavljena je pred prepunim gledalištem scene “Pera Dobrinović” Srpskog narodnog pozorišta.
Randelj je svojevremeno napisao kraću verziju ove knjige posvećene patrijarhu Pavlu, po naruybini lista “Nin”, podsetio je na promociji njen izdavač Zoran Kolunyija, direktor “Prometeja”, a onda se rodila ideja da to delo bude posebno objavljeno, u proširenom obliku.
Svoju reč o ovoj knjizi i patrijarhu Pavlu, književnik Matija Bećković je započeo uz podsećanje na stogodišnjicu njegovog rođenja, koja je, po njegovm rečima, stala uz najslavnije godišnjice u našoj istoriji i kulturi. Randeljeva knjiga je, kao je istakao Bećković, prilog ne samo proslavljanju ovog datuma, nego i prilog samoj kanonizaciji patrijarha Pavla. - Niko u naše vreme nije govorio tiše, a da se čuo dalje, niko nije govorio manje, a da je rekao više, i niko u bezočnije doba nije duže gledao istini pravo u oči - rekao je o partrijarhu Pavlu Matija Bećković. - Njegova rečenica je bila lišena suvišnosti, i to je bilo deo najdublje zrelosti i najviše otmenosti. On je pisao kao što je govorio, a govorio je kao što je živeo i pisao.
Matiji Bećkoviću se autor Đorđe Randelj zahvalio na, kao je rekao, prejakim rečima, dodajući da, ako bi u bilo čemu ova knjiga bila izuzetna, ona je to po temi koju je pokušao da obradi, odnosno po jedinstvenom čoveku koji bi u istoriji i najvećih naroda na svetu imao značajno mesto. U muzičkom delu programa nastupio je hor “Sveti Roman Slatkopojac”, sa dirigentkinjom Evgenijom Kojić, i solistima Milicom Stojadinović, sopranom, i Nikolom Bastom, baritonom.
N. P-j.