FIZIČKA AKTIVNOST KAO PODRŠKA LEČENJU RAKA Nauka potvrđuje
Prva sveobuhvatna studija ove vrste otkrila je da fizička aktivnost, uključujući aerobik, jogu, tai či i dizanje tegova, može u velikoj meri da ublaži negativne efekte koje izaziva terapija raka.
Ovo istraživanje sprovedeno je u bolnici Šenđing, koja je deo Kineskog medicinskog univerziteta, a objavljeno je u prestižnom časopisu British Journal of Sports Medicine.
Stručnjaci su otkrili da vežbanje pozitivno utiče na brojne aspekte fizičkog i psihičkog zdravlja pacijenata obolelih od raka. Fizička aktivnost značajno je umanjila štetne efekte hemoterapije, kao što su oštećenja srca i perifernih nerava, problemi sa disanjem, kao i poteškoće u pamćenju i razmišljanju.
Osim fizičkih koristi, vežbanje se pokazalo delotvornim i u podizanju psihološkog blagostanja, poboljšanju sna i jačanju socijalne uključenosti pacijenata. U poređenju s pacijentima koji nisu vežbali ili su imali standardnu negu bez dodatne fizičke aktivnosti, oni koji su bili fizički aktivni imali su bolje rezultate u gotovo svim aspektima.
Takođe je zabeleženo poboljšanje telesne kompozicije i ključnih zdravstvenih parametara, uključujući smanjenje insulinske rezistencije, niže vrednosti C-reaktivnog proteina i faktora rasta sličnog insulinu.
Zaključak istraživača jasno ukazuje da redovno vežbanje može da bude snažan saveznik u borbi sa posledicama malignih bolesti i njihovih terapija, ne samo fizički, već i psihološki