STRUČNJACI OTRKRIVAJU U ovim slučajevima razvod je najbolja opcija za dete
Iako je razvod braka jedna od najstresnijih situacija u životu, što potvrđuju i brojni psiholozi i ljudi koji su to prošli, situacija postaje još složenija kada su u priči i deca.
Za najmlađe članove porodice, razlaz roditelja je gotovo uvek bolan, čak i kada se odvija mirno i civilizovano.
Međutim, uprkos uverenju da je razvod uvek loš po decu, postoje određene okolnosti u kojima on može biti najbolje moguće rešenje za njihovo dobrobit, tvrde stručnjaci.
Američka psihološkinja dr Džudit Volerstajn sprovela je obimno istraživanje koje je trajalo čak 25 godina i obuhvatilo 131 dete čiji su se roditelji razveli. Svoje nalaze je redovno beležila i objavila u knjizi The Unexpected Legacy of Divorce.
Iako je na početku verovala da će razvod predstavljati samo kratkoročnu porodičnu krizu, rezultati su pokazali suprotno, čak i godinu dana nakon razvoda, članovi porodice su pokazivali ozbiljne emocionalne i psihičke teškoće.
Zanimljivo je da su roditelji u mnogim slučajevima nakon razvoda bili u boljem emocionalnom stanju, dok su deca, čak i pet godina kasnije, često bila u lošijem stanju nego na samom početku procesa razvoda.
Uprkos ovim poražavajućim podacima, Volerstajnova je istakla dve specifične situacije u kojima razvod može predstavljati pravo olakšanje za decu:
1. Stalni sukobi, nasilje i zlostavljanje u porodici
Kada je porodično okruženje ispunjeno neprekidnim konfliktima, verbalnim ili fizičkim nasiljem, deca trpe ogromnu emocionalnu štetu. Američko psihološko udruženje jasno poručuje da je u takvim slučajevima razvod zapravo zdravija i bezbednija opcija za dete. Ove tvrdnje potvrđene su i prethodnim tridesetogodišnjim istraživanjem koje je došlo do istih zaključaka, razvod je manja šteta u poređenju sa odrastanjem u nasilnoj i toksičnoj atmosferi.
2. Nelečena zavisnost jednog od roditelja
Roditelji koji se bore s alkoholizmom ili drugim oblicima zavisnosti, a pritom odbijaju da priznaju problem i da se leče, dodatno ugrožavaju razvoj deteta. Prema časopisu Pediatrics Journal, deca zavisnika imaju povećane šanse da i sama razviju slične probleme, kao i da iskuse emocionalne i socijalne teškoće. Faktori rizika kojima su izložena uključuju biološke, psihološke i okolinske uticaje.
Journal of Drug Education takođe navodi da deca roditelja zavisnika spadaju u posebno rizičnu grupu, te da su im neophodne preventivne i terapeutske intervencije. U takvim slučajevima, razvod može smanjiti negativne faktore i zaštititi dete od daljih posledica.
Dakle, iako razvod gotovo uvek nosi izazove i posledice, u slučajevima porodičnog nasilja ili zavisnosti, on može predstavljati izlaz iz hronično destruktivne sredine i šansu za zdraviji život dece.