HALKIDIKI ILI LIMAN? Srbi kupuju nekretnine na moru po cenama kao kod kuće STAN U SOLUNU KAO U NOVOM SADU
Nekretnine u Grčkoj kupuju državljani Srbije i među njima ima i Novosađana, a cene su približne onima u našoj državi, pa je za stan na moru potrebno isto novca koliko i za isti takav, ali u centru grada vojvođanske prestonice.
Cene su od 500 evra, koliko je potrebno za kvadrat kuće na, recimo, Halkidikiju, isto toliko za kvadrat stana, ali je reč o nekretninama koje zahtevaju kompletno renoviranje. Oko 2.000 evra je potrebno za kvadrat stana novije gradnje, ali i kuće.
Prosečna cena kvadrata u Novom Sadu je u četvrtom kvartalu prošle godine prešla 2.000 evra, te je za starogradnju potrebno 2.068, a za novogradnju 2.065 evra, pokazuje poslednji izveštaj Republičkog geodetskog zavoda.
Kuća od 72 kvadrata na Atosu košta 80.000 evra, te je kvadrat 1.111 evra
Kako saznajemo od agenata za nekretnine koji posluju u Grčkoj ili imaju predstavništva u Srbiji, u većini slučajeva stanove do 50 kvadrata kupuju naše porodice isključivo za svoje privatne potrebe. Ima i onih koji u studentskim gradovima u Grčkoj kupuju stanove kako njihova deca ne bi plaćala stanarinu prilikom školovanja u toj državi.
Kako saznajemo od Dušana Hajduk Veljkovića, direktora prodaje Predstavništva „Grekodom” u Srbiji, dobar deo onih koji žele da ulažu u grčke nekretnine traži nove stanove do 50 kvadrata i oni koštaju nešto više od 100.000 evra.
- Naši ljudi traže nekretnine na moru na severu Grčke, bliže Srbiji: Halkidiki, okolina Soluna i oko Kavale. To je našim ljudima interesantno zbog geografske blizine. Neki kupuju da bi dolazili tu na odmor, a neki da bi izdavali. Kada je reč o povratu investicije, a kada se odbiju svi troškovi, on je oko 5 do 6 odsto godišnje. Tako da nema greške i ako se uzme nekrentina na moru ili u unutrašnjosti Grčke. Realna cena stana u Solunu je 2.500 evra, za sve ispod toga je potrebna rekonsktrukcija jer je reč o nekretninama koje zahtevaju dodatno ulaganje, tako da vas cena izađe isto. Inače je nezahvalno pričati o ceni nekretnina u Grčkoj jer dosta toga utiče na nju – kaže Hajduk Veljković za „Dnevnik”.
50 kvadrata nešto više od 100.000 evra
Nije retkost da, prema rečima našeg sagovornika, investitor renovira zgradu, pa od pet većih stanova napravi deset manjih, pa cena kvadrata bude oko 3.000 a negde i do 4.000 evra. Tako bi, recimo, potpuno renviran stan od 60 kvadrata koštao 175.00 evra.
- Dodatni troškovi prilikom kupovine nekretnine u Grčkoj su deset odsto od ugovorene cene nekrentine. To se odnosi i na porez, notara, advokata, katastar, agencijsku proviziju. Za samu kupovinu nekretnine potrebno je da se otvori poreski broj, ali to, takođe, može da omogući advokat. Sa poreskim brojem ste prijavljeni kao poreski obaveznik. Svake godine se sa tim obračunava godišnji porez na imovinu. To je oko četiri evra po kvadratu. Za stan od 50 kvadrata bude oko 200 evra na godišnjem nivou – pojasnio je Hajduk Veljković.
Vile na obali po paprenoj ceni
Kada je reč o vilama sa bazenima na samoj obali mora, one zahtevaju mnogo dublji džep.
Vila na Kritu od 307 kvadrata sa bazenom i 1.500 kvadrata dvorišta košta 1.970.000 evra. Vila na Krfu od 650 kvadrata sa ogromnim bazenom i pogledom na more i placem od 7.100 kvdarata košta 11.900.000 evra, te je kvadrat 18.308 evra.
Po oglasima koji su dostupni za naše građane, a posredstvom agencija koje se bave ovom vrstom posla, u ponudi je kuća od 40 kvadrata na Kasandri (Halkidiki). Kuća poseduje spavaću i dnevnu sobu sa kuhinjom i kupatilom. Poseduje i nameštaj, klima uređaj, tende, parking, roštilj i ostavu. Kvadrat kuće je 1.750 evra, odnosno za nju je potrebno 70.000 evra.
Kuća od 72 kvadrata na Atosu (Halkidiki) košta 80.000 evra, te je kvadrat 1.111 evra. Ona poseduje dve spavaće sobe, dnevne sobe sa kuhinjom, kupatila sa tuš kabinom. U ovoj oblasti ima i većih kuća u koje je potrebno ulagati. Jedna takva od 130 kvadrata košta 80.000 evra. Nešto je više udaljena od mora, pripada istom poluostrvu Atos i zahteva rekonstrukciju.