ХАЛКИДИКИ ИЛИ ЛИМАН? Срби купују некретнине на мору по ценама као код куће СТАН У СОЛУНУ КАО У НОВОМ САДУ
Некретнине у Грчкој купују држављани Србије и међу њима има и Новосађана, а цене су приближне онима у нашој држави, па је за стан на мору потребно исто новца колико и за исти такав, али у центру града војвођанске престонице.
Цене су од 500 евра, колико је потребно за квадрат куће на, рецимо, Халкидикију, исто толико за квадрат стана, али је реч о некретнинама које захтевају комплетно реновирање. Око 2.000 евра је потребно за квадрат стана новије градње, али и куће.
Просечна цена квадрата у Новом Саду је у четвртом кварталу прошле године прешла 2.000 евра, те је за староградњу потребно 2.068, а за новоградњу 2.065 евра, показује последњи извештај Републичког геодетског завода.
Кућа од 72 квадрата на Атосу кошта 80.000 евра, те је квадрат 1.111 евра
Како сазнајемо од агената за некретнине који послују у Грчкој или имају представништва у Србији, у већини случајева станове до 50 квадрата купују наше породице искључиво за своје приватне потребе. Има и оних који у студентским градовима у Грчкој купују станове како њихова деца не би плаћала станарину приликом школовања у тој држави.
Како сазнајемо од Душана Хајдук Вељковића, директорa продаје Представништва „Грекодом” у Србији, добар део оних који желе да улажу у грчке некретнине тражи нове станове до 50 квадрата и они коштају нешто више од 100.000 евра.
- Наши људи траже некретнине на мору на северу Грчке, ближе Србији: Халкидики, околина Солуна и око Кавале. То је нашим људима интересантно због географске близине. Неки купују да би долазили ту на одмор, а неки да би издавали. Када је реч о поврату инвестиције, а када се одбију сви трошкови, он је око 5 до 6 одсто годишње. Тако да нема грешке и ако се узме некрентина на мору или у унутрашњости Грчке. Реална цена стана у Солуну је 2.500 евра, за све испод тога је потребна реконсктрукција јер је реч о некретнинама које захтевају додатно улагање, тако да вас цена изађе исто. Иначе је незахвално причати о цени некретнина у Грчкој јер доста тога утиче на њу – каже Хајдук Вељковић за „Дневник”.
50 квадрата нешто више од 100.000 евра
Није реткост да, према речима нашег саговорника, инвеститор реновира зграду, па од пет већих станова направи десет мањих, па цена квадрата буде око 3.000 а негде и до 4.000 евра. Тако би, рецимо, потпуно ренвиран стан од 60 квадрата коштао 175.00 евра.
- Додатни трошкови приликом куповине некретнине у Грчкој су десет одсто од уговорене цене некрентине. То се односи и на порез, нотара, адвоката, катастар, агенцијску провизију. За саму куповину некретнине потребно је да се отвори порески број, али то, такође, може да омогући адвокат. Са пореским бројем сте пријављени као порески обавезник. Сваке године се са тим обрачунава годишњи порез на имовину. То је око четири евра по квадрату. За стан од 50 квадрата буде око 200 евра на годишњем нивоу – појаснио је Хајдук Вељковић.
Виле на обали по папреној цени
Када је реч о вилама са базенима на самој обали мора, оне захтевају много дубљи џеп.
Вила на Криту од 307 квадрата са базеном и 1.500 квадрата дворишта кошта 1.970.000 евра. Вила на Крфу од 650 квадрата са огромним базеном и погледом на море и плацем од 7.100 квдарата кошта 11.900.000 евра, те је квадрат 18.308 евра.
По огласима који су доступни за наше грађане, а посредством агенција које се баве овом врстом посла, у понуди је кућа од 40 квадрата на Касандри (Халкидики). Кућа поседује спаваћу и дневну собу са кухињом и купатилом. Поседује и намештај, клима уређај, тенде, паркинг, роштиљ и оставу. Квадрат куће је 1.750 евра, односно за њу је потребно 70.000 евра.
Кућа од 72 квадрата на Атосу (Халкидики) кошта 80.000 евра, те је квадрат 1.111 евра. Она поседује две спаваће собе, дневне собе са кухињом, купатила са туш кабином. У овој области има и већих кућа у које је потребно улагати. Једна таква од 130 квадрата кошта 80.000 евра. Нешто је више удаљена од мора, припада истом полуострву Атос и захтева реконструкцију.