LETNJE INFEKCIJE U VREME VRUĆINA Napadaju i decu i odrasle – evo kako da se zaštitite
Ovih dana u domove zdravlja najčešće dolaze pacijenti sa stomačnim tegobama i respiratornim infekcijama. Među njima su i deca i odrasli. Šta su okidači za letnje infekcije, kako da se zaštitimo i kako da se ponašamo tokom vrelih dana, za RTS je govorila dr Svetlana Mićić iz Doma zdravlja "Savski venac".
Uprkos tome što je leto i očekuje se da imamo manji broj pacijenata zbog godišnjih odmora, mi imamo obrnutu situaciju. Glavni razlog tome su visoke temperature, gastrointestinalni problemi odnosno crevne infekcije.
Zanimljivo je i da je povećan broj pacijenata sa respiratornim infekcijama i to gornjih disajnih puteva.
Karakteristično za letnji period su stomačni problemi, najviše zbog tropskih temperatura, uzimanja hladnih pića i jela, hrana je podložnija kvarenju.
Glavni simptomi su mučnina, povraćanje, blago povećana temperatura uz bolove u stomaku, grčeve i dijareje. Najčešće traju dva do tri dana.
Što se preporuka za ishranu tiče tokom infekcije, dr Mićić napominje da treba izbegavati masnu hranu, sveže voće, već supe iz kesice, bareno meso, pirinač, krompir i dosta hidriranja.
Letnji period godine sam po sebi zahteva poseban režim ishrane – izbegavanje teške, masne hrane koja opterećuje želudac i creva, veći unos svežeg voća, povrća koje treba dobro oprati pre konzumiranja.
Naravno, hidratacija je najvažnija u vrelim mesecima.