OBJAVLJENA MONOGRAFIJA POSVEĆENA DESETOGODIŠNJICI „ŠEKSPIR FESTIVALA” Pozorišna avantura u Čortanovcima
Pre deset godina rodio se Šekspir festival u Čortanovcima. Otvorio ga je upravo Šekspirov “Glob” iz Londona - ni manje ni više nego - “Hamletom”!?
Mislim da ni u najluđem snu to nisam mogao da zamislim. “Glob” i “Hamlet” u Čortanovcima - to gotovo liči na avanturu Fickaralda s operom, u čuvenom filmu Vernera Hercoga..
Piše tako Nikita Milivojević, osnivač i direktor “Šespir festivala”, u uvodniku monografije posvećene njegovoj desetogodišnjici, koju je “Itaka art centar” objavio upravo pred početak ovogodišnjeg 12. izdanja.
– U međuvremenu smo ugostili 64 predstave iz 23 zemlje sveta; 18 naslova iz celokupnog opusa Šekspira igrano je na raznim jezicima na najrazličitije moguće načine: kao drama antidrama, komedija, tragedija, mjuzikl, džez koncert, rep, stendap komedija, koreodrama...Pravili smo izložbe, koncerte, organizovali glumačke radionice, promocije knjiga, prikazivali filmove inspirisane Šekspirovim komadima. Naši gosti bili su neke od najvećih zvezda evropskog pozorišta i filma. Preko 20.000 gledalaca posetilo je Šekspir festival - podseća Nikita Milivojević.
San letnje noći
Ovog vikenda u Vili Stanković u Čortanovima će biti završen 12. Šekspir festival. Preostale dve predstave, koje će publika gledati večeras i sutra su: „San letnje noći“ i „Zaboravljeni Šekspir“. Večeras u 20 časova predstavu „San letnje noći“ izvešće studenti Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu, režija Marija Milenković. Predstava „Zaboravljeni Šekspir“ studenata Fakulteta savremenih umetnosti u Beogradu, u režiji Hadži Nenada Maričića, sutra u 20 časova zatvara letnji program ovogodišnjeg „Šekspir festivala“.
U Čortanovcima, pod vedrim nebom, krajem juna - početkom jula, odigrava se, piše Milivojević, fenomen koji se ne da objasniti rečima: Dunav se pretvara u Temzu, Vila Stanković u “Glob”, a svi mi zajedno postajemo Šekspirovi vilenjaci.
Oko 140 stranica ove monografije čuvaju brojne fotografije iz festivalskih predstava, prizora van scene, i publike, među kojom je uvek bilo poznatih lica ne samo iz pozorišnog sveta. Svoje utiske o festivalu, učešću, i prisutnosti u čarobnom okruženju Vile Stanković, za monografiju su zabeležili Tom Bird, iz pomenutog “Glob” teatra, i Joana Sniežko Misterek (“Šekspir festival” u Granjsku), kao i Aleksandra Delić, producentkinja programa “Šekspir festivala”, Jelena Knežević, asistentkinja na FDU, Sonja Marić iz “Unika” osiguranja, koje je tradicionalni sponzor festivala, Branko Rosić, pisac, Svetozar Cvetković, glumac, Maja Ristić, profesorka FDU, Ljubica Ristovski, vanredna profesorka AUNS, reditelj Boris Liješević, koselektor festivalskog programa, i Slaviša Savić, docent Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu.
Vredni pomena su i autori brojnih fotografija: Sonja Žugić, Zvonko Perge, Jelena Ivanović, Srđan Doroški, Marija Erdelji, Jovo Marjanović, Dragana Udovčić i Slaven Vilus.
N. Pejčić