ОБЈАВЉЕНА МОНОГРАФИЈА ПОСВЕЋЕНА ДЕСЕТОГОДИШЊИЦИ „ШЕКСПИР ФЕСТИВАЛА” Позоришна авантура у Чортановцима
Пре десет година родио се Шекспир фестивал у Чортановцима. Отворио га је управо Шекспиров “Глоб” из Лондона - ни мање ни више него - “Хамлетом”!?
Мислим да ни у најлуђем сну то нисам могао да замислим. “Глоб” и “Хамлет” у Чортановцима - то готово личи на авантуру Фицкаралда с опером, у чувеном филму Вернера Херцога..
Пише тако Никита Миливојевић, оснивач и директор “Шеспир фестивала”, у уводнику монографије посвећене његовој десетогодишњици, коју је “Итака арт центар” објавио управо пред почетак овогодишњег 12. издања.
– У међувремену смо угостили 64 представе из 23 земље света; 18 наслова из целокупног опуса Шекспира играно је на разним језицима на најразличитије могуће начине: као драма антидрама, комедија, трагедија, мјузикл, џез концерт, реп, стендап комедија, кореодрама...Правили смо изложбе, концерте, организовали глумачке радионице, промоције књига, приказивали филмове инспирисане Шекспировим комадима. Наши гости били су неке од највећих звезда европског позоришта и филма. Преко 20.000 гледалаца посетило је Шекспир фестивал - подсећа Никита Миливојевић.
Сан летње ноћи
Овог викенда у Вили Станковић у Чортановима ће бити завршен 12. Шекспир фестивал. Преостале две представе, које ће публика гледати вечерас и сутра су: „Сан летње ноћи“ и „Заборављени Шекспир“. Вечерас у 20 часова представу „Сан летње ноћи“ извешће студенти Факултета драмских уметности у Београду, режија Марија Миленковић. Представа „Заборављени Шекспир“ студената Факултета савремених уметности у Београду, у режији Хаџи Ненада Маричића, сутра у 20 часова затвара летњи програм овогодишњег „Шекспир фестивала“.
У Чортановцима, под ведрим небом, крајем јуна - почетком јула, одиграва се, пише Миливојевић, феномен који се не да објаснити речима: Дунав се претвара у Темзу, Вила Станковић у “Глоб”, а сви ми заједно постајемо Шекспирови вилењаци.
Око 140 страница ове монографије чувају бројне фотографије из фестивалских представа, призора ван сцене, и публике, међу којом је увек било познатих лица не само из позоришног света. Своје утиске о фестивалу, учешћу, и присутности у чаробном окружењу Виле Станковић, за монографију су забележили Том Бирд, из поменутог “Глоб” театра, и Јоана Сниежко Мистерек (“Шекспир фестивал” у Грањску), као и Александра Делић, продуценткиња програма “Шекспир фестивала”, Јелена Кнежевић, асистенткиња на ФДУ, Соња Марић из “Уника” осигурања, које је традиционални спонзор фестивала, Бранко Росић, писац, Светозар Цветковић, глумац, Маја Ристић, професорка ФДУ, Љубица Ристовски, ванредна професорка АУНС, редитељ Борис Лијешевић, коселектор фестивалског програма, и Славиша Савић, доцент Факултета примењених уметности у Београду.
Вредни помена су и аутори бројних фотографија: Соња Жугић, Звонко Перге, Јелена Ивановић, Срђан Дорошки, Марија Ердељи, Јово Марјановић, Драгана Удовчић и Славен Вилус.
Н. Пејчић