STIGAO „FRANKENŠTAJN" – NAJZARAZNIJI SOJ KOVIDA; SZO uvodi nadzor: Treba li da STRAHUJEMO
Ponovo raste zabrinutost širom sveta zbog nove varijante korona virusa. Soj „stratus“, koji je dobio nadimak „frankenštajn“, zbog načina na koji je nastao, brzo postaje dominantan u Velikoj Britaniji, a njegov udeo u novim slučajevima kovida porastao je čak četiri puta za manje od mesec dana.
Zbog ovoga je Svetska zdravstvena organizacija (SZO) proglasila ovu varijantu „svojom pod nadzorom“, upozoravajući da bi mogla izazvati novi talas infekcija, iako za sada nema dokaza da izaziva težu kliničku sliku.
Kako je nastao "frankenštajn" virus?
Soj „stratus“, zvanično označen kao XFG, pripada porodici omikron varijanti i predstavlja takozvani rekombinovani virus – što znači da je nastao kada je jedna osoba bila istovremeno zaražena sa dve različite podvarijante, koje su se spojile u novi soj. Upravo zbog te „genetske mešavine“, u javnosti je dobio nadimak frankenštajn virus.
Najnoviji podaci britanske Agencije za zdravstvenu bezbednost pokazuju da je XFG u maju činio oko 10% slučajeva, a već sredinom juna taj udeo je skočio na blizu 40%.
Može li ovaj soj da zaobiđe stečeni imunitet?
Virusolog prof. Lorens Jang sa Univerziteta Vorvik objašnjava da nove mutacije na spajk proteinu omogućavaju ovom soju da lakše izbegne imunološki odgovor organizma. On navodi da su i originalni XFG i njegov podsoj XFG.3 veoma prenosivi, što povećava rizik od porasta broja zaraženih.
– Sve više ljudi je podložno infekciji, što može dovesti do novog talasa obolelih, iako je obim tog talasa trenutno teško proceniti – navodi prof. Jang.
Ko je u najvećem riziku?
I dalje najveću opasnost predstavlja za:
– osobe s oslabljenim imunitetom,
– starije ljude,
– one koji nisu vakcinisani ili su primili poslednju dozu pre više od godinu dana.
Ipak, dobra vest je da vakcine i dalje pružaju zaštitu od težih oblika bolesti i hospitalizacije.
Uznemirujući simptomi drugog soja – „nibusa“
Pored „stratusa“, stručnjaci prate i novu varijantu pod imenom „nibus“, koja se takođe širi velikom brzinom. Njen udeo je, prema podacima, porastao sa 2% u aprilu na čak 17% u junu.
Iako se ovaj soj ne smatra opasnijim od prethodnih po simptomima, lekari upozoravaju na jedan posebno neprijatan:
bol u grlu koji deluje kao da ste „progutali žilet“, praćen uvećanim limfnim žlezdama na vratu.
– Ova varijanta se očigledno veoma brzo širi u zajednicama – rekao je dr Majkl Gregori iz NHS England.
Šta kaže SZO?
SZO je zvanično uvrstila „stratus“ kao varijantu pod nadzorom, što znači da se prati njeno širenje širom sveta. Iako je trenutni nivou rizika klasifikovan kao „nizak“, podaci pokazuju da ovaj soj sada čini 22% svih slučajeva kovida globalno.