RUSIJA REKLA SVOJE Lavrov saopštio pet uslova za mir, EVO KOJI SU
Demilitarizacija i denacifikacija Ukrajine, povlačenje tužbi i ukidanje sankcija protiv Rusije, kao i vraćanje zamrznute imovine – moraju biti deo mirovnog sporazuma, izjavio je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov.
"Ukrajina treba da se vrati izvorima svoje državnosti i da sledi duh i slovo dokumenata koji su stvorili njenu pravnu osnovu", rekao je on u intervjuu Mađar Nemzetu.
Ministar je podsetio da je 1970. godine Generalna skupština UN usvojila Deklaraciju o principima međunarodnog prava, u kojoj je navedeno da se princip teritorijalnog integriteta primenjuje na države čije vlasti poštuju princip jednakosti i samoopredeljenja naroda.
"Svakom nepristrasnom posmatraču je očigledno da kijevski režim, koji je rusofobiju uzdigao na rang državne politike, ne predstavlja stanovništvo koje govori ruskim jezikom u Ukrajini, uključujući Krim, Sevastopolj, Lugansk, Donjeck, Zaporožje i Herson", objasnio je on.
Rusija neće nikoga da napadne
Rusija ne planira da napada evropske zemlje, a još manje da ih okupira, izjavio je Lavrov.
„Takve optužbe zaista postoje. Čujemo ih. Moguće je da oni koji ih iznose znaju više o planovima Rusije nego mi sami. Barem, mi nismo upoznati sa bilo kakvim 'planovima da napadnemo Evropu', a kamoli da je okupiramo“, rekao je ministar, komentarišući izveštaje nekoliko zapadnih obaveštajnih službi koji tvrde da predsednik RF Vladimir Putin navodno namerava da okupira Evropu i proširi tamo ruski uticaj.
Prema njegovim rečima, u javno mnjenje na Zapadu se uporno usađuje teza o navodnoj pretnji koja dolazi iz Rusije.
„Ako govorimo ozbiljno, verovatno su u pravu oni eksperti i analitičari koji smatraju da vladajući krugovi u evropskim i severnoameričkim zemljama svesno grade sliku Rusije kao neprijatelja kako bi ujedinili stanovništvo umorno od socijalnih i ekonomskih problema. Neprestano demonizuju našu zemlju uz pomoć manipulacija u informacionom prostoru. U javnu svest usađuju ideju o navodnim imperijalnim ambicijama ruskog rukovodstva“, istakao je ministar.
On je dodao da, podgrevanjem mita o ruskoj pretnji, zapadni lideri pokušavaju da skrenu pažnju sa svojih neuspeha u rešavanju stvarnih problema kao što su inflacija, rast nezaposlenosti, pad realnih prihoda stanovništva, ilegalna migracija i prateći porast kriminala.
Upotreba termina aneksija - neprihvatljiva
Korišćenje termina „aneksija“ u vezi sa Krimom i novim regionima je neumesno i neprihvatljivo, rekao je ruski ministar.
„Upotreba termina ‘aneksija’ u ovom konkretnom kontekstu je neumesna i neprihvatljiva. U skladu sa međunarodnim pravom, na Krimu, u Sevastopolju, LNR, DNR, Zaporoškoj i Hersonskoj oblasti održani su referendumi, na kojima se ogromna većina učesnika, uz veoma visoku izlaznost, izjasnila za ujedinjenje sa svojom istorijskom Otadžbinom – Rusijom“, podsetio je on.
Ministar je dodao da je na taj način ostvareno pravo naroda na samoopredeljenje, koje je zagarantovano Poveljom UN – i upravo je to osnov na kojem Rusija sprovodi suverenitet nad pomenutim teritorijama.
„Na Zapadu, iz nekog razloga, kada se pozivaju na Povelju UN, citiraju je veoma selektivno, izvlačeći, na primer, samo princip teritorijalnog integriteta, dok pri tome ignorišu pravo naroda na samoopredeljenje i obavezu poštovanja ‘ljudskih prava i osnovnih sloboda za sve, bez obzira na rasu, pol, jezik i religiju’. To je čista manipulacija i pokazatelj dvostrukih standarda“, zaključio je Lavrov.