ISLAND SE VRAĆA EVROPSKOM PUTU? Javnost želi nove pregovore sa EU
REJKJAVIK: Island ima dovoljno podrške javnosti da obnovi pregovore o pristupanju Evropskoj uniji, izjavila je danas ministarka spoljnih poslova ove zemlje, Torgedur Katrin Gunarsdotir, uoči posete predsednice Evropske komisije, Ursule fon der Lajen, toj ostrvskoj državi.
Njena poseta, kako navodi Politiko, uslediće u trenutku kada Island razmatra posledice trgovinskog rata između svoja dva najveća trgovinska partnera, SAD i EU, uz rastući pritisak iz Vašingtona da pojača odbranu, kao i pretnje američkog predsednika Donalda Trampa o pripajanju susednog Grenlanda.
„Rekla bih da javna podrška za ponovno otvaranje pregovora postoji“, izjavila je Gunarsdotir za briselski portal, naglašavajući da je obnavljanje pregovora „od suštinskog značaja u kontekstu geopolitičke situacije“.
Trenutna proevropska koaliciona vlada u Rejkjaviku obećala je da će do 2027. godine organizovati referendum o nastavku pregovora o članstvu u EU, koji je prethodna desničarska vlada zaustavila 2013. godine.
Gunarsdotir, liderka proevropske Reformističke partije, izjavila je da veruje u narod Islanda i da se nada da će na referendumu izabrati „da kažu 'da'“.
Ipak, dodala je da će pregovori o osetljivim temama poput ribarstva, poljoprivrede i energetike biti izazovni.
Island je već deo Šengenskog prostora i član Evropskog ekonomskog prostora (EEA), a prema rezultatima istraživanja iz ove godine, 58 odsto građana Islanda podržava ponovno otvaranje pregovora sa EU, dok 45 procenata podržava punopravno članstvo.
Tokom posete, Fon der Lajen će se sastati sa premijerkom Kristrun Frostadotir i obići će strateški važnu NATO bazu u Keflaviku.
„Ova poseta potvrđuje dobre odnose između Islanda i EU i ukazuje na mogućnost produbljivanja saradnje, bez obzira na ishod referenduma o članstvu“, rekla je Gunarsdotir.
Iako Island kao član NATO nema stalnu vojsku, njegova strateška pozicija na severu Atlantika čini ga važnim saveznikom, posebno u trenutku kada SAD vrše pritisak na saveznike da povećaju odbrambenu potrošnju, objašnjava Politiko.
„Nemamo planove za osnivanje vojske, ali vrlo ozbiljno shvatamo jačanje odbrambene saradnje“, izjavila je šefica diplomatije, koja je i zadužena za novu nacionalnu odbrambenu strategiju.
Govoreći o Trampovim najavama o mogućem pripajanju Grenlanda, ministarka je poručila da ne želi da Island uđe u EU iz straha.
U trenutku kada je Gunarsdotir davala izjavu, na Islandu je došlo do erupcije vulkana, u čemu je ona videla simboliku.
„Erupcija pokazuje našu otpornost, snalažljivost i snagu, savršen trenutak za dolazak predsednice Evropske komisije“, zaključila je ministarka Gunarsdotir.