ИСЛАНД СЕ ВРАЋА ЕВРОПСКОМ ПУТУ? Јавност жели нове преговоре са ЕУ
РЕЈKЈАВИK: Исланд има довољно подршке јавности да обнови преговоре о приступању Европској унији, изјавила је данас министарка спољних послова ове земље, Торгедур Kатрин Гунарсдотир, уочи посете председнице Европске комисије, Урсуле фон дер Лајен, тој острвској држави.
Њена посета, како наводи Политико, уследиће у тренутку када Исланд разматра последице трговинског рата између своја два највећа трговинска партнера, САД и ЕУ, уз растући притисак из Вашингтона да појача одбрану, као и претње америчког председника Доналда Трампа о припајању суседног Гренланда.
„Рекла бих да јавна подршка за поновно отварање преговора постоји“, изјавила је Гунарсдотир за бриселски портал, наглашавајући да је обнављање преговора „од суштинског значаја у контексту геополитичке ситуације“.
Тренутна проевропска коалициона влада у Рејкјавику обећала је да ће до 2027. године организовати референдум о наставку преговора о чланству у ЕУ, који је претходна десничарска влада зауставила 2013. године.
Гунарсдотир, лидерка проевропске Реформистичке партије, изјавила је да верује у народ Исланда и да се нада да ће на референдуму изабрати „да кажу 'да'“.
Ипак, додала је да ће преговори о осетљивим темама попут рибарства, пољопривреде и енергетике бити изазовни.
Исланд је већ део Шенгенског простора и члан Европског економског простора (ЕЕА), а према резултатима истраживања из ове године, 58 одсто грађана Исланда подржава поновно отварање преговора са ЕУ, док 45 процената подржава пуноправно чланство.
Током посете, Фон дер Лајен ће се састати са премијерком Kриструн Фростадотир и обићи ће стратешки важну НАТО базу у Kефлавику.
„Ова посета потврђује добре односе између Исланда и ЕУ и указује на могућност продубљивања сарадње, без обзира на исход референдума о чланству“, рекла је Гунарсдотир.
Иако Исланд као члан НАТО нема сталну војску, његова стратешка позиција на северу Атлантика чини га важним савезником, посебно у тренутку када САД врше притисак на савезнике да повећају одбрамбену потрошњу, објашњава Политико.
„Немамо планове за оснивање војске, али врло озбиљно схватамо јачање одбрамбене сарадње“, изјавила је шефица дипломатије, која је и задужена за нову националну одбрамбену стратегију.
Говорећи о Трамповим најавама о могућем припајању Гренланда, министарка је поручила да не жели да Исланд уђе у ЕУ из страха.
У тренутку када је Гунарсдотир давала изјаву, на Исланду је дошло до ерупције вулкана, у чему је она видела симболику.
„Ерупција показује нашу отпорност, сналажљивост и снагу, савршен тренутак за долазак председнице Европске комисије“, закључила је министарка Гунарсдотир.