Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

(FOTO) OVO ĆE BITI NAJVIŠA CRKVA U EVROPI Kula Isusa Hrista nadmašiće najvišu katedralu u Nemačkoj

18.09.2025. 18:31 18:50
Piše:
Izvor:
B92.net
саграда
Foto: Pixabay.com/ ilustracija

Bazilika Sagrada Familija, više od jednog veka u izgradnji, spremna je da podigne svoj centralni toranj i postane najviša hrišćanska crkva u Evropi.

Kula Isusa Hrista, po završetku će dostići 172 metra, nadmašujući Ulm Minster u Nemačkoj, koja je visoka 162 metra, preneo je AP.

Generalni direktor bazilike Ksavije Martinez rekao je da će toranj biti završen krajem ove godine ili početkom naredne.

Kula će biti krunisana krstom i okružena sa pet drugih kula posvećenih Mariji i četiri jevanđelista. Radovi na fasadama i enterijeru nastaviće se narednih godina, s ciljem završetka celokupne izgradnje u narednih deset godina.

familia
Foto: Privatna arhiva

Sledeće godine obeležava se 100. godišnjica smrti arhitekte Antonija Gaudija, koji je projektovao crkvu.

Planirani su događaji u Barseloni i širom Španije, a Papa Lav XIV je pozvan na svečanu misu u čast Gaudija 10. juna, na dan kada je preminuo 1926. godine. Bazilika je postala glavna turistička atrakcija, a prihod od ulaznica koristi se za finansiranje završnih radova, preneo je AP.

Prošle godine Sagradu Familiju je posetilo 4,9 miliona ljudi, od kojih je 15 odsto posetilaca bilo iz SAD.

Izvor:
B92.net
Piše:
Pošaljite komentar