Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

POČELO UREĐENJE BUDUĆEG APATINSKOG MUZEJA U toku rekonstrukcija Kuće Turski

01.11.2025. 10:32 10:36
Piše:
Izvor:
Dnevnik
apatin
Foto: Opština Apatin

Radovi na rekonstrukciji objekta Kuća Turski, gde će biti smešten budući Muzej grada Apatina, započeli su ovih dana.

Radove su obišli predsednica opštine Dubravka Korać i njen pomoćnik Tomislav Silađi, označivši tako početak jednog od najznačajnijih projekata u oblasti kulture. 

– Prisustvujemo početku radova na rekonstrukciji Kuće Turski, što je naš san prethodnih pet godina, od kada smo uspeli da ovaj objekat pribavimo u vlasništvo opštine i izradimo projektnu dokumentaciju, što je bio obiman i zahtevan posao u skladu sa svim uslovima Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture – izjavila je predsednica opštine. 

апатин
Foto: Opština Apatin

Radovi obuhvataju rekonstrukciju krova, nakon čega će uslediti zamena stolarije i izvođenje pripremnih radova koji prethode obnovi podova, plafona i drugih unutrašnjih delova zgrade.

– Rekonstrukcija je započeta sredstvima Ministarstva kulture i ovom prilikom se ponovo zahvaljujem ministru Nikoli Selakoviću, koji je imao mnogo sluha i razumevanja za naš projekat. Opština Apatin takođe učestvuje u finansiranju, dok će druga faza biti podržana sredstvima Pokrajinskog sekretarijata za kulturu. To najbolje pokazuje koliko je ovaj projekat važan i za državu i za pokrajinu, ali pre svega za naš grad – naglasila je Dubravka Korać. 

Kuća Turski predstavlja jedan od najvrednijih objekata stare gradske arhitekture u Apatinu i uskoro će postati dom kulturne baštine, svedočeći o bogatoj istoriji i identitetu grada na Dunavu.

Izvor:
Dnevnik
Piše:
Pošaljite komentar