Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Dušan Živković, generalni direktor EPS, na Beogradskom energetskom forumu CILJ – EPS DOMINANTAN I PROIZVOĐAČ I SNABDEVAČ

12.05.2026. 12:11 12:18
Izvor:
Promo
а
Foto: Danilo Mijatović

U vreme sve izraženijih globalnih izazova, sve veće digitalizacije i neminovne dekarbonizacije energetike, „Elektroprivreda Srbije“ danas mora istovremeno da obezbedi tri prioriteta: sigurnost snabdevanja, finansijsku stabilnost i održivu energetsku tranziciju.

Naši ciljevi su jasni EPS treba da zadrži poziciju dominantnog proizvođača i snabdevača električnom energijom – rekao je Dušan Živković, generalni direktor EPS, na Beogradskom energetskom forumu. 

On je objasnio da će za svaku energetsku kompaniju u narednom periodu biti važno da čvrsto drži finansijsku sigurnost, da bude podrška državi kroz procese energetske sigurnosti i da stvori dovoljno prostora za razvoj, prvenstveno izgradnjom novih proizvodnih kapaciteta. 

а
Foto: Danilo Mijatović

Jedan od stubova energetske sigurnosti je energetska efikasnost kako na strani potrošnje, tako i u delu proizvodnje. Primer unapređenja energetske efikasnosti su revitalizacije naših hidroelektrana, jer smo povećali snagu hidro sektora EPS za više od 100 megavata. Završili smo revitalizaciju možda najznačajnijeg elektroenergetskog kapaciteta u regionu, reverzibilne hidroelektrane „Bajina Bašta“ i 40 godina posle izgradnje osigurali smo produženje radnog veka i dalje obezbeđivanje energetske sigurnosti. Ideja je da razvijamo i pumpne elektrane koje će svakako doprineti toj energetskoj sigurnosti i pomoći uključenju novih OIE u sistem rekao je Živković. 

Na panelu „Tranzicija elektroenergetskog sistema: fleksibilna, sigurna i dekarbonizovana budućnost“, prvi čovek EPS je istakao da će se nastaviti sa veoma disciplinovanom investicionom politikom koja podrazumeva zaduživanje isključivo za razvojne i investicione projekte, te da je prostor za dodatne uštede u digitalizaciji i transformaciji kompanije. 

а
Foto: Danilo Mijatović

Govoreći o CBAM taksi Živković je naglasio da je već sada izvoz električne energije iz regiona ka EU manji za 25 odsto i to utiče na konkurentnost energetskih kompanija. I energija proizvedena iz OIE opterećena je taksama za CO2 za prodaju na evropskom tržištu. 

EPS i druge energetske kompanije žele da budu deo procesa dekarbonizacije i privuku investitore za projekte koji će smanjiti postojeće emisije, a ne treba zanemariti da su i sada mnogi proizvodni kapaciteti iz OIE deo naše balansne odgovornosti. Privatni investitori i međunarodne finansijske institucije zainteresovane su za ulaganja u zelenu energiju, od proizvodnih kapaciteta do baterijskih skladišta, ali trenutna situacija ne stvara uslove za dalji proces intenzivnije dekarbonizacije. Zato treba zajednički da insistiramo na rešenju rekao je Živković.

Izvor:
Promo
Pošaljite komentar
”NEMA PRIVATIZACIJE EPS-A” Đedović Handanović: Očekujem novi predlog MOL-a u najkraćem roku RAFINERIJA MORA DA RADI
Инстаграм Дубравка Ђедовић

”NEMA PRIVATIZACIJE EPS-A” Đedović Handanović: Očekujem novi predlog MOL-a u najkraćem roku RAFINERIJA MORA DA RADI

10.05.2026. 12:24 12:30
OVO SU SVI LAUREATI SRETENJSKOG ORDENJA Ana Bekuta među odlikovanima, Đuro Raca posthumno odlikovan, rudar Đorđe Đurković Elektroprivrede Srbije odlikovan za posebne doprinese energetskom sektoru Srbije
александар вучић

OVO SU SVI LAUREATI SRETENJSKOG ORDENJA Ana Bekuta među odlikovanima, Đuro Raca posthumno odlikovan, rudar Đorđe Đurković Elektroprivrede Srbije odlikovan za posebne doprinese energetskom sektoru Srbije

16.02.2026. 12:59 13:12
VETROPARK „KOSTOLAC“ ZAPOČEO PROBNI RAD Prvi vetromegavati „Elektroprivrede Srbije“
1

VETROPARK „KOSTOLAC“ ZAPOČEO PROBNI RAD Prvi vetromegavati „Elektroprivrede Srbije“

29.11.2025. 09:27 09:30