Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

NOVOSADSKA UMETNICA LAUREATKINJA „ILUSTROFESTA” Snežani Petrović Gran pri festivala ilustracije

14.07.2026. 10:59 11:08
Izvor:
Dnevnik
а
Foto: privatna arhiva

Snežana Petrović, slikarka i grafičarka iz Novog Sada, proglašena za najboljeg ilustratora za 2026. godinu na Međunarodni festival ilustracije.

Za ovogodišnju smotru „Ilustrofest“ prijavljena su bila rekordna 1.142 umetnika iz celog sveta, a stručni žiri je za zvanični program odabrao 241 autora iz 47 zemalja. U toj velikoj konkurenciji srpska likovna umetnica, profesorka Akademije umetnosti u Novom Sadu, osvojila je najviše priznanje – Gran pri za izuzetan ukupan umetnički doprinos jer se, po mišljenju članova žirija, njen stvaralački rad kvalitativno izdvojio. 

Priznanja su inače dodeljena u pet festivalskih kategorija: za ilustraciju u knjigama, ilustraciju u magazinima, ilustraciju u dizajnu i advertajzing industriji, kao i za ilustraciju ličnih i društveno odgovornih projekata, a o nagradama su odlučivali profesori sa Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu: Jugoslav Vlahović, Marko Luković i Boban Savić Geto, te ko-osnivač i direktorka festivala Anita Lazić Todorović. Predsednik žirija Boban Savić Geto rekao je da je zadatak žirija bio gotovo nemoguć, jer umetnička dela nije moguće objektivno meriti niti međusobno upoređivati: – „Umetnost nije takmičarska veština. Umetnici nisu suparnici, već saborci u zajedničkoj borbi za lepotu. Stoga je pobednik zapravo svako ko je učestvovao u toj borbi, ko je stvorio nešto lepo, kao i svi mi koji možemo da uživamo u toj lepoti“, izjavio je Boban Savić Geto na svečanom otvaranju ovogodišnjeg Ilustrofesta, koji traje do 17. jula na Kalemegdanu.

Doktor likovne umetnosti Snežana Petrović diplomirala i magistrirala na Akademiji umetnosti Univerziteta u Novom Sadu, a doktorske studije je završila na Fakultetu likovnih umetnosti Univerziteta umetnosti u Beogradu. Radi kao vanredni profesor na Katedri za grafiku Akademije umetnosti u Novom Sadu. Do sada je učestvovala na oko 260 grupnih i realizovala 25 samostalnih izložbi u Srbiji i inostranstvu. Za svoj celokupni umetnički rad dobila je desetak domaćih i inostranih nagrada i priznanja, a prošle godine bila je i dobitnik gran pri nagrade na 3. Bijenalu fantastike u Beogradu. Njena dela pripadaju žanru figurativnog nadrealizma i fantastične umetnosti, a izražava se kroz sliku, grafiku, crtež i objekte. Radovi joj se nalaze u mnogim privatnim kolekcijama, kao i u nacionalnim galerijama i muzejima širom sveta.

Izvor:
Dnevnik
Pošaljite komentar