scattered clouds
31°C
14.07.2026.
Нови Сад
eur
117.3182
usd
100.6764
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

НОВОСАДСКА УМЕТНИЦА ЛАУРЕАТКИЊА „ИЛУСТРОФЕСТА” Снежани Петровић Гран при фестивала илустрације

14.07.2026. 10:59 11:08
Извор:
Дневник
а
Фото: приватна архива

Снежана Петровић, сликарка и графичарка из Новог Сада, проглашена за најбољег илустратора за 2026. годину на Међународни фестивал илустрације.

За овогодишњу смотру „Илустрофест“ пријављенa су била рекордна 1.142 уметника из целог света, а стручни жири је за званични програм одабрао 241 аутора из 47 земаља. У тој великој конкуренцији српска ликовна уметница, професорка Академије уметности у Новом Саду, освојила је највише признање – Гран при за изузетан укупан уметнички допринос јер се, по мишљењу чланова жирија, њен стваралачки рад квалитативно издвојио. 

Признања су иначе додељена у пет фестивалских категорија: за илустрацију у књигама, илустрацију у магазинима, илустрацију у дизајну и адвертајзинг индустрији, као и за илустрацију личних и друштвено одговорних пројеката, а о наградама су одлучивали професори са Факултета примењених уметности у Београду: Југослав Влаховић, Марко Луковић и Бобан Савић Гето, те ко-оснивач и директорка фестивала Анита Лазић Тодоровић. Председник жирија Бобан Савић Гето рекао је да је задатак жирија био готово немогућ, јер уметничка дела није могуће објективно мерити нити међусобно упоређивати: – „Уметност није такмичарска вештина. Уметници нису супарници, већ саборци у заједничкој борби за лепоту. Стога је победник заправо свако ко је учествовао у тој борби, ко је створио нешто лепо, као и сви ми који можемо да уживамо у тој лепоти“, изјавио је Бобан Савић Гето на свечаном отварању овогодишњег Илустрофеста, који траје до 17. јула на Калемегдану.

Доктор ликовне уметности Снежана Петровић дипломирала и магистрирала на Академији уметности Универзитета у Новом Саду, а докторске студије је завршила на Факултету ликовних уметности Универзитета уметности у Београду. Ради као ванредни професор на Катедри за графику Академије уметности у Новом Саду. До сада је учествовала на око 260 групних и реализовала 25 самосталних изложби у Србији и иностранству. За свој целокупни уметнички рад добила је десетак домаћих и иностраних награда и признања, а прошле године била је и добитник гран при награде на 3. Бијеналу фантастике у Београду. Њена дела припадају жанру фигуративног надреализма и фантастичне уметности, а изражава се кроз слику, графику, цртеж и објекте. Радови јој се налазе у многим приватним колекцијама, као и у националним галеријама и музејима широм света.

Извор:
Дневник
Пошаљите коментар