Besplatna Škola za trudnice u Novom Sadu: Prijave počinju 7. avgusta
Trudnice koje se porađaju u periodu od 5. oktobra do 5. novembra mogu da se prijave i počnu da pohađaju Školu za trudnice od 7. avgusta u objektu u Almaškoj 4.
Prijavom preko sajta Doma zdravlja “Novi Sad” žene su se automatski prijavile za kompletan kurs koji se sastoji iz predavanja i vežbi.
Psihofizička priprema bi se održavala dva do tri puta nedeljno u skladu sa radnim vremenom zaposlenih i trajala bi od sedmog do devetog meseca trudnoće. Na prvi susret sa sobom ponesite svesku i olovku. U slučaju bilo kakve promene vezane za prvi susret, žene će biti obaveštene na broj telefona koji su ostavile u kontakt formi
- Školu za trudnice čine dva tima. Odabirom predavača teorijskog dela, odabrali ste i predavača praktičnog dela, odnosno vežbi. Jedan tim čine viša strukovna sestra Tatjana Olear Gaćeša za teoriju i fizioterapeut Sonja Delić za vežbe, a drugi tim čine viša medicinska sestra Milica Zorić za teoriju i viši fizioterapeut Mirjana Panić za vežbe – kažu u Domu zdravlja „Novi Sad“.
Budući očevi se takođe upoznaju sa pratećim temama kroz posebna predavanja
Škola za trudnice obuhvata psihofizičku pripremu trudnica za porođaj počevši od 28. do 32. nedelje gestacijske starosti pa sve do samog porođaja.
- Radi se u malim grupama koje broje do 15 trudnica. Obuku vrše više strukovne ili više medicinske sestre i viši fizioterapeut. Termini se dogovaraju sa zaposlenima i održavaju dva do tri puta nedeljno. Odvojeno se sprovode teorijski i praktični deo pripreme – objašnjavaju u Domu zdravlja.
Zakazivanje i telefonom
Prijavljivanje za pohađanje kursa je telefonom na brojeve 021/4879-574 i 021/4879-651 u vremenskom periodu od 7 do 8, od 13.30 do 14 i od 19.30 do 20 časova ili ličnim dolaskom na adresu Almaška 4. Poželjno je prijaviti se za obuku do 32. nedelje gestacijske starosti.
Teorijski deo pripreme su predavanja u vezi tema koje se odnose na trudnoću, porođaj i period posle porođaja u prvih šest nedelja.
- Na praktičnom delu psihofizičke pripreme sprovodi se nekoliko vrsta vežbi. U pitanju je kondicioni trening za trudnice koji ima za cilj da spreči komplikacije i doprinese da se trudnica oseća bolje i lakše iznese trudnoću, a pored toga vrši se obuka tehnikama disanja, spuštanja bebe i napinjanja, koje će olakšati porođaj prirodnim putem – ističu u Domu zdravlja.
Na časovima se trudnice upoznaju sa uslugama koje su im na raspolaganju u drugim službama u okviru Doma zdravlja, kao što su patronaža ili stomatološka služba, kao i uslugama u drugim zdravstvenim centrima, odnosno Klinici za ginekologiju i akušerstvo, ali i aktuelnim temama koje su u skladu sa ciljanom grupom.
Budući očevi se takođe upoznaju sa pratećim temama kroz posebna predavanja.